Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Brak lekarzy w karetkach i upaństwowienie ratownictwa medycznego

O zamianie regionalnych karetek specjalistycznych, czyli tych z lekarzem  na  ambulanse podstawowe (karetki bez lekarza)  poinformował 8 lutego br. we Włocławku wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Od 1 lutego  12 zespołów ratunkowych oznaczonych symbolem  "S" , co oznacza, że na pokładzie karetki  pracuje lekarz specjalista  zostało zamienionych na zespoły podstawowe  oznaczone literą „P", czyli  karetki z obsługą  ratowników medycznych.

Zmiany te podyktowane są trudnościami w zapewnieniu obsady lekarskiej w ambulansach specjalistycznych  we Włocławku, Lipnie, Bydgoszczy, Toruniu, Chełmży, Świeciu, Wąbrzeźnie, Radziejowie, Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy oraz Tucholi  - poinformował wojewoda  Mikołaj Bogdanowicz.

- Chciałbym zaznaczyć, że mamy pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w tej kwestii w naszym województwie – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. -  Nie mamy jednak co się oszukiwać, w regionie brakuje bardzo dużej liczby lekarzy. Obsadzenie karetki specjalistami jest to problem dyrektorów szpitali nie tylko we Włocławku. Lepiej gdy  wyjeżdżają dwie karetki z ratownikami medycznymi, niż kiedy nie wyjeżdża jedna z lekarzem. 

- Dokonana modyfikacja „Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego” została pozytywnie zaopiniowana przez wojewódzkiego konsultanta ds. medycyny ratunkowej. – poinformował Jakub Wawrzyniak dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego KPUW.

- Zgodnie z opinią konsultanta liczba ambulansów typu "S" w naszym regionie musi się zmniejszyć z uwagi m.in. na zakończenie w 2020 r. tzw. okresu przejściowego, a więc możliwości pełnienia dyżurów w ambulansach ratunkowych przez lekarzy innych specjalności niż medycyny ratunkowej – mówił  Jakub Wawrzyniak. -  Obecnie takich specjalistów pracuje w regionie około  50, a według konsultanta wymagana minimalna liczba specjalistów medycyny ratunkowej w województwie, którzy mogliby dyżurować w aktualnie funkcjonujących ambulansach typu "S" to około 200 lekarzy. Z przeprowadzonych przez wojewodę kujawsko-pomorskiego kontroli wynika, że w ubiegłym roku (wrzesień-październik) u niektórych dysponentów karetek brak lekarza dotyczył nawet kilkunastu dni w miesiącu i około kilkudziesięciu wyjazdów do zdarzeń.

Tylko jedna karetka z lekarzem

Dyrektor Wawrzyniak  poinformował też, że planowane jest uruchomienie dodatkowych czterech  zespołów ratownictwa medycznego typu „P" ( bez lekarza): dwóch w Bydgoszczy oraz  po jednym we Włocławku (dla Zawiśla) i w Toruniu.
We Włocławku i powiecie włocławskim łącznie będzie działało 9 zespołów ratowniczych w tym tylko jedna karetka typu „S” czyli z lekarzem. 
Z czterech do sześciu miesięcy wydłużony zostanie czas funkcjonowania dwóch działających sezonowo zespołów ratownictwa medycznego w Koronowie i Ciechocinku.
Docelowa liczba lekarzy w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego będzie znacznie ograniczona i w warunkach przedszpitalnych nie przekroczy 6 dyżurów dobowych lekarzy specjalistów medycyny ratunkowej (dwóch w Bydgoszczy i po jednym w Toruniu, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu). Zadania tych lekarzy będą się  skupiać się na nadzorze i wspomaganiu pracy ratowników medycznych dyżurujących w zespołach "P".

Lekarz w karetce nie jest potrzebny

Zdaniem wojewody  proponowane zmiany nie przyniosą negatywnych skutków w postaci obniżenia poziomu świadczeń medycznych bowiem od 2004 r. w województwie kujawsko-pomorskim funkcjonuje system teletransmisji EKG, który  jest wspomaganiem „na odległość” pracy ratownika medycznego. Przesyłane przez ratownika dane dotyczące parametrów pacjenta, dźwięku i obrazu „on line” umożliwią  nadzór wirtualny nad jego pracą.

Wojewoda podkreślił też, że  dokonujące się zmiany mają doprowadzić do upaństwowienia  systemu ratownictwa medycznego.

Upaństwowienie ratownictwa medycznego, czyli powrót do PRL-u

Obecnie nad systemem ratownictwa medycznego wojewodowie sprawują jedynie nadzór, natomiast  w dyspozycji i organizacji wojewodów jest system powiadamiania ratunkowego. Wkrótce to się zmieni.
W Sejmie  trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ustawy wprowadza m.in. upaństwowienie ratownictwa, czyli  przejęcie przez ministra zdrowia zadań w zakresie utrzymania i obsługi technicznej Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego.  Projekt ustawy  wprowadza też  pojęcie „dyspozytorni medycznej”, która stanie się komórką organizacyjną urzędu wojewódzkiego, pełniącą rolę ośrodka działania SWD PRM na terenie województwa.

Przygotowany w resorcie zdrowia projekt ustawy, szczególnie  likwidację specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego skrytykowała Naczelna Rada Lekarska i Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Uważają oni, iż likwidacja specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego "stwarza potencjalne zagrożenie dla pacjentów w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego, mogącego skutkować utratą życia lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu".

 

 

Beauty_Room

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video