Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

GWPK. Konferencja podsumowująca projekt BIO+

Gostynińsko Włocławski Park Krajobrazowy zaprosił  wielu gości na konferencję  podsumowującą projekt BIO+ - bioróżnorodni, bioświadomi, bioodpowiedzialni w województwie kujawsko – pomorskim. 

Projekt był realizowany przez Gostynińsko- Włocławski Park Krajobrazowy w partnerstwie z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie wraz z jednostkami współrealizującymi tj.: Brodnickim Parkiem Krajobrazowym, Zespołem Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz Wdeckim Parkiem Krajobrazowym. Łączna wartość projektu wynosiła 3 331 561 zł
- Projekt "BIO+ - bioróżnorodni, bioświadomi, bioodpowiedzialni w województwie kujawsko - pomorskimi" poświęcony był zagadnieniu bioróżnorodności - mówi Witold Kwapiński, dyrektor GWPK. -  Choć słowo "bioróżnorodność" jest stosunkowo młode, to robi obecnie prawdziwą karierę. Niestety przyczyna tego jest smutna - jest nią zanikanie różnorodności biologicznej. Wymieranie gatunków zwierząt i roślin nabiera coraz większego tempa. Pomimo znaczenia bioróżnorodności dla życia każdego organizmu na Ziemi, pomimo świadomości, że gatunki fauny i flory znikają każdego dnia, wśród wielu osób wciąż pokutuje przekonanie, że choć warto chronić zwierzęta i rośliny, a troska o środowisko to piękna idea, to przecież nie możemy dbać o przyrodę kosztem rozwoju gospodarczego. Dlatego poprzez realizację projektu chcemy uświadomić odbiorcom, jak ważna jest bioróżnorodność - nie tylko dla samej przyrody, ale właśnie z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia.

Celem projektu edukacyjnego jest przekazanie w atrakcyjnej formie wiedzy nt. bioróżnorodności  i zagrożeń związanych z jej utratą a także zachęcenie do postaw i wyborów w życiu codziennym, które mogłyby spowalniać proces zanikania różnorodności biologicznej  i wymierania wielu gatunków zwierząt.   

W  ramach tego projektu wyposażono  dwie pracownie edukacyjne "Rycykowy Zakątek" oraz "Miętowy Gaj". Obydwie mają już  najnowocześniejszy sprzęt oraz pomoce dydaktyczne. W pracowni GWPK  wykonano  makietę parku oraz nagrano film w technologii 3D dotyczący bioróżnorodności fauny i flory. Z kolei sposób wykonania pokoi tematycznych w pracowni BPK pozwala odbiorcom przenieść się do innego świata, wejść do nory lisa albo gniazda perkoza.   

Wokół pracowni "Rycykowy Zakątek" został utworzony ogród edukacyjny, natomiast w pobliżu Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Miętowy Gaj" zostało zmodernizowanych  8 ścieżek edukacyjnych .Odwiedzający mogą poszerzysz swoją wiedzę na temat parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000, gospodarki leśnej, różnych gatunków ptaków, małych i dużych owadów, roślin zielnych, krzewów oraz drzew i nie tylko. Wyjście w teren umożliwia dzieciom bezpośredni kontakt z rzeczywistością  przyrodniczą. Jest to aktywna forma zajęć, która odbywa się na świeżym powietrzu. W ogrodzie na zwiedzających czeka szereg różnych atrakcji m.in. 8 enklaw tematycznych przedstawiających odmienne środowiska.   

 Zaplanowano również cztery  konferencje, trzy z nich mają za zadanie poruszać  nie  tylko kwestie związane z bioróżnorodnością ale także pełnić funkcję promocyjną. Zostały zorganizowane 2 seminaria, jedno dotyczące szaty roślinnej GWPK w kontekście bioróżnorodności natomiast drugie bioróżnorodności w procesie edukacyjnym na przykładzie GWPK, przeprowadzonych zostało 10 konkursów: fotograficzny, plastyczny, Eko prezenter i Szkoła Eko-prezenterów oraz Zwiad po GWPK. Zostały zorganizowane również wycieczki pt. Szlakiem Fortyfikacji Dolnej Wisły (Forty w Toruniu - NATURA 2000 PLH040001), (Cytadela Grudziądz - NATURA 2000 PLH040014), Twierdza Chełmno i Zamek Świecie - NATURA 2000 PLH040025).
Kolejną formą edukacji zrealizowaną   w ramach projektu było  przeprowadzenie całego cyklu różnorodnych warsztatów m.in. fotograficznych, z geocachingu, dotyczących ochrony przyrody w dolinie dolnej Wisły a także aktywnego monitorowania zmian klimatu i tworzenia mapy gatunkowej województwa kujawsko - pomorskiego. Odbyło się również szkolenie z zakresu ochrony in situ i ex situ starych odmian drzew owocowych. Ponadto w pracowniach, na ścieżkach edukacyjnych  i w ogrodzie BPK i GWPK zostały zorganizowane dni otwarte, w trakcie których uczestnicy mogli zapoznać się ze sposobem funkcjonowania parków krajobrazowych, zwiedzić siedzibę, posłuchać wykładów na temat bioróżnorodności oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną.    W celu pozyskania szerokiego grona odbiorców projektu został zorganizowany festyn Święto Łąk. Impreza plenerowa poruszała  kwestie związane z rolnictwem  ekologicznym.  

Wydano  m.in. Informator- przyrodniczo turystyczny GWPK oraz przewodnik pt. Rezerwaty przyrody w dolinie dolnej Wisły.

GWPK. Konferencja podsumowująca projekt BIO+

Beauty_Room

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video