Lewica zorganizowała obchody 72 rocznicy wyzwolenia Włocławka
Władze Włocławka, od ubiegłego roku nie świętują 20 rocznicy wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej. Nie zapomina o niej włocławska lewica, która po raz drugi oddała hołd tym, którzy walczyli z okupantem.
20 stycznia to dzień, w którym, przez wiele lat, pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na pl. Wolności władze miasta organizowały uroczystość, podczas której oddawano hołd tym, którzy wyzwolili miasto spod okupacji hitlerowskiej. Ostatnie miejskie obchody z tej okazji odbyły się w 2015 roku. Rok później, prezydent Marek Wojtkowski, na wniosek Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wykreślił tą datę z kalendarza włocławskich uroczystości. Tłumaczono, że obchody 20 stycznia pod nazwą „Wyzwolenie Włocławka spod okupacji hitlerowskiej” połączone zostały z dniem 8 maja, czyli z oficjalnym świętem państwowym pn. „Narodowy Dzień Zwycięstwa”
Nie wszystkim ta zmiana się spodobała. Starsi, którzy przeżyli wojnę byli oburzeni, decyzja ta była dla nich szokiem.
- Historii nie można mieszać z polityką – mówił wtedy pułkownik Jan Czyżewicz, który walczył z Niemcami pod Lenino i doszedł aż do Berlina.
O wydarzeniach z 20 stycznia nie zapomina włocławska lewica
Już po raz drugi członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej zorganizowali społeczną uroczystość, zapraszając włocławian pod pomnik, aby uświadomić im prawdę historyczną w naszym kraju i mieście.
Na uroczystość upamiętniającą 72 rocznicę wyzwolenia Włocławka przyjechał europoseł Janusz Zemke, byli także radny województwa Stanisław Pawlak, wiceprezydent Włocławka Jacek Wojciechowski (SLD) oraz byli prezydenci Włocławka wywodzący się z kręgów lewicowych. Radni miasta, głównie z klubu SLD oraz przedstawiciele organizacji miejskiej SLD i wszystkich kół SLD w mieście złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Pod pomnikiem stanęły dwa poczty sztandarowe.
Zabrakło tylko kompanii honorowej Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, ale przede wszystkim nauczycieli i młodzieży, która powinna znać dobrze historię swojego miasta i pamiętać o pokoleniach, które odeszły na zawsze.
Obchody wyzwolenia Włocławka (2017) - zdjęcia