Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Radioterapia we Włocławku 7 listopada przyjmie pierwszych pacjentów

Wybudowany w zeszłym roku budynek Zakładu Teleradioterapii we Włocławku czekał długo na aparaturę. Już zamontowano jeden akcelerator, co pozwala na przyjęcie pierwszych pacjentów.

W najbliższy poniedziałek (7 listopada) nowo uruchomiony włocławski zakład radioterapii bydgoskiego regionalnego Centrum Onkologii przyjmie pierwszych pacjentów. Dostali  oni zaproszenia na najbliższy poniedziałek, naświetlaniom będą się mogli poddać już we wtorek lub środę. Oficjalne otwarcie  zakładu radioterapii zaplanowano na 15 listopada. 

- Trzykondygnacyjny budynek z dwoma bunkrami na stosowane w leczeniu nowotworów akceleratory wysokoenergetyczne powstał dzięki środkom  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego  poprzedniej perspektywy – mówi Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa. - Wyposażenie sfinansowały bydgoski ośrodek onkologiczny i Ministerstwo Zdrowia. Miasto przekazało, za przysłowiową złotówkę  działkę i wybudowało nową ulicę prowadzącą do zakładu. Dostęp do medycyny onkologicznej dla mieszkańców Włocławka i jego okolicy będzie teraz łatwiejszy, bowiem pacjenci nie będą musieli, jak dotąd dojeżdżać do Bydgoszczy.

Zamontowano już jeden akcelerator. To nowe, nowoczesne urządzenie, takie samo jak te, których CO używa z Bydgoszczy. Kosztowało 7,9 mln złotych, centrum sfinansowało go samodzielnie. Drugie, podobne, trafi do Włocławka w grudniu, ale konieczny długi proces montażu i kalibrowania sprawia, że kierownictwo CO zakłada jego terapeutyczne uruchomienie dopiero w kwietniu lub maju przyszłego roku.  Kosztował  on 9,2 mln złotych, z czego 7,5 mln pochodziło z puli narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych, którego dysponentem jest Ministerstwo Zdrowia


Zakłada się, że włocławski zakład radioterapii  przyjmować będzie do tysiąca pacjentów rocznie.  Uzupełnia on funkcjonujące wcześniej we Włocławku Centrum Diagnostyczno-Lecznicze, będące filią bydgoskiego ośrodka onkologicznego. Placówka świadczy zaawansowaną technologicznie diagnostykę obrazową (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, badania techniką USG, mammografia), posiada też zespół poradni przyjmujących pacjentów w trybie ambulatoryjnym, salę zabiegową z chirurgią jednego dnia oraz ambulatorium chemioterapii.
 
Dyrektor Centrum Onkologii prof. Janusz Kowalewski podkreśla, że uruchomienie zakładu to wspólny sukces wszystkich zaangażowanych w jego powstanie środowisk – samorządów regionu i miasta oraz zespołu CO. Placówka będzie funkcjonować w ścisłym powiązaniu z bydgoską centralą, z którą jest połączona linią światłowodową.
 
Centrum Onkologii im. Prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy i jego filia we Włocławku jest jednostką organizacyjną Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
 

Beauty_Room

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video