Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Kłóbka może zostać najciekawszym skansenem w Polsce. Głosowanie trwa

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce został nominowany w plebiscycie na najciekawszy skansen w Polsce.  Na portalu http://kulturaonline.pl/ trwa głosowanie.

Do  11 września potrwa głosowanie na najpiękniejszy skansen w Polsce.  Wyniki zostaną ogłoszone następnego dnia. Wśród nominowanych jest Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce.

Każdy głosujący może oddać jeden głos dziennie z jednego maila na jeden skansen. Wśród osób głosujących zostaną rozlosowane nagrody ufundowane przez partnera cyklu – producenta słodyczy, który przygotował dla głosujących 20 słodkich zestawów
Nagrody otrzymają także instytucje prowadzące skanseny, które uplasują się na trzech pierwszych miejscach. Otrzymają darmowe  kampanie bannerowe i artykuły sponsorowane.

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce
Ze względu na swoje położenie wśród pagórków, lasów i jezior Kłóbka nazywana jest „Perłą Kujaw”. W tym urokliwym krajobrazie ulokowany jest park etnograficzny z kilkunastoma obiektami architektury wiejskiej, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku.
Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce, został udostępniony dla zwiedzających w 1993 roku. Pierwotnie obejmował on wieś skansenowską reprezentującą kulturę ludową Kujaw i ziemi dobrzyńskiej, regionów położonych po dwóch stronach Wisły. Od 2015 r. integralną częścią Parku stał się istniejący in situ zespól dworsko – parkowy oddzielony od części skansenowskiej stawem powstałym na spiętrzeniu rzeki Lubieńki.
We wsi skansenowskiej oprócz przeniesionych tu  trzech zagród, na które składają się  chałupy, stodoły, chlewiki, obórki, stajnie i spichlerze na terenie parku etnograficznego odtworzone zostały stare zakłady rzemieślnicze – kuźnia, olejarnia i garncarnia oraz wiatrak "koźlak". W centrum skansenowskiej wsi znajduje się stara karczma, budynek szkoły i remiza strażacka. Uzupełnieniem krajobrazu są różnego rodzaju ogrodzenia, studnie z żurawiem, ule i piwniczki-ziemianki, a także nieodłącznie związane z pejzażem wsi kapliczki przydrożne. Niepowtarzalny klimat tworzą ogródki przydomowe, ze starymi odmianami kwiatów i tradycyjnymi ziołami  oraz poletka uprawne i sady, wśród których bytują zwierzęta domowe i hodowlane. Wieś skansenowska zajmuje obszar 5 hektarów.
Na terenie skansenu, nad spiętrzeniem rzeki Lubieńki wznosi się dwór rodu Orpiszewskich z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska – jedyna narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego. We wnętrzach dworu wiernie odtworzono klimat dawnej siedziby ziemiańskiej oraz zaprezentowano życie i twórczość malarską Marii z Wodzińskich. Rezydencja otoczona jest imponującym  zabytkowym parkiem o powierzchni ponad 7 hektarów, w którym znajduje się wiele pomnikowych okazów drzew oraz system alejek i ścieżek a także założeń wodnych wykorzystujących naturalne walory. Park składa się z części reprezentacyjnej obejmującej podjazd do dworu i taras, centralnej strefy krajobrazu kształtowanego ze starymi alejami i ogrodem owocowym oraz z części naturalistycznej z lasem łęgowym.
 Dodatkową atrakcją skansenu są organizowane co roku: w ostatnią niedzielę czerwca, pierwszą niedzielę sierpnia i drugą niedzielę września festyny folklorystyczne z cyklu „Z życia dawnej wsi”. Ożywają wtedy tradycyjne warsztaty, zapomniane już zajęcia i zwyczaje. W rytm muzyki ludowej odtwarzane są tańce regionalne. Główna atrakcja festynów to widowiska tematyczne obrazujące dawne zwyczaje i obrzędy. Oprócz imprez folklorystycznych organizowanych we wsi skansenowskiej, na platformie tarasowej zabytkowego dworu organizowane są w lipcu każdego roku „Wieczory pod lipą”, podczas których prezentowane są tradycje ziemiańskie oraz wykonywane koncerty muzyki poważnej.   
 Zespół dworsko-parkowy w Kłóbce jest laureatem konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek zadbany 2016”.

Na skansen w Kłóbce można głosować pod adresem:

http://kulturaonline.pl/kujawsko,dobrzynski,park,etnograficzny,w,klobce,nominacja,w,plebiscycie,najciekawsze,skanseny,w,polsce,tytul,artykul,26294.html

Beauty_Room

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video