Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Bezpłatne szczepienia dziewczynek. Ochrona przed rakiem szyjki macicy

To dobra wiadomość dla młodych mieszkanek Włocławka – rusza program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepieniami objęte są dziewczęta urodzone w 2004 r., zamieszkałe na terenie Włocławka.

Program finansowany jest ze środków publicznych Miasta Włocławek. Celem szczepień przeciwko HPV jest przede wszystkim zapobieganie rakowi szyjki macicy (RSM) i zmniejszenie liczby zachorowań na ten niezwykle groźny nowotwór. Jest to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór złośliwy wśród kobiet w wieku 20-44 lat.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)
HPV jest wirusem powszechnym. Istnieje około 200 jego typów, z których część może być przyczyną zmian w postaci brodawek na skórze, łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych oraz nowotworów złośliwych np. raka szyjki macicy, czy raka prącia.
Za najgroźniejsze uważa się typy 16 i 18, które są przyczyną prawie 70 proc. przypadków raka szyjki macicy.
To właśnie za odkrycie, powiązania pomiędzy występowaniem nowotworu a zakażeniem wirusem, w 2008 roku niemiecki lekarz Harald zur Hausen otrzymał Nagrodę Nobla
w dziedzinie fizjologii i medycyny. Dzięki temu udało się naukowcom wynaleźć szczepionkę, która w połączeniu z regularnie wykonywaną cytologią może skutecznie ochronić miliony kobiet przed rakiem szyjki macicy.
Dzięki szczepieniom wyeliminowano już część chorób, które zabijały kiedyś dzieci. Szczepienia przeciwko HPV spowodują to, że wiele dziewcząt w przyszłości będzie mogło uniknąć raka szyjki macicy. Szczepionki przeciwko wirusowi HPV są stosowane od 2006 roku, a ich bezpieczeństwo zostało potwierdzone w badaniach klinicznych, dlatego jako lekarz, a także kobieta, matka i babcia zachęcam do skorzystania z darmowych szczepień, które mogą uratować życie dziewcząt w przyszłości – powiedziała prof. dr hab. med. Alicja Chybicka.
Ryzyko zakażenia onkogennym typem wirusa HPV towarzyszy kobiecie przez całe życie aktywności płciowej. Większość zakażeń HPV obserwuje się u kobiet między 16. a 26. rokiem życia, ale zwykle mają one charakter przemijający i samoistnie ustępują w przeciągu kilku miesięcy. U kobiet powyżej tego wieku znacznie częściej dochodzi do rozwoju przetrwałego zakażenia onkogennym typem wirusa HPV, które jest przyczyną raka szyjki macicy.
Szczepienia we Włocławku
Realizatorem programu szczepień przeciwko HPV jest Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej we Włocławku i już można się szczepić we wszystkich przychodniach MZOZ-u. Należy wcześniej umówić się na wizytę. Zaleca się podanie 2 dawek szczepionki. Udział dziecka, jest dobrowolny i bezpłatny, poprzedzony kwalifikacją lekarza pediatry. Aby dziecko zostało zaszczepione niezbędna jest zgoda rodzica/opiekuna prawnego.
Dodatkowo w ramach programu w połowie września, w 17 szkołach podstawowych we Włocławku, odbędą się spotkania edukacyjne dla dzieci (zarówno dziewcząt, jak i chłopców) oraz ich rodziców. Takie spotkania to doskonała okazja do tego, aby zachęcić matki do wizyty u ginekologa i wykonania cytologii. Pełna profilaktyka raka szyjki macicy powinna się bowiem opierać się na 3 filarach: edukacji, szczepieniach i cytologii.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Miasta Włocławek, Zielony Rynek 11/13, 87-800 Włocławek, tel.: 54 414 40 00.
Realizatorem programu jest MZOZ Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej we Włocławku,
a koordynatorem Przychodnia Nr 1 przy ul. Kilińskiego 16 we Włocławku, tel. 54 231 10 62.
http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/76/2143/bezplatne-szczepienia-przeciwko-hpv

 

Beauty_Room

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video