Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Majówka z kulturą i sztuką

Urząd Marszałkowski zaprasza osoby niepełnosprawne do skorzystania z bezpłatnej oferty instytucji kultury z całego regionu w ramach tegorocznej odsłony projektu „Majówka z kulturą i sztuką”. Akcja potrwa do połowy czerwca.

 Celem projektu „Majówka z kulturą i sztuką” jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnością bezpłatnego skorzystania z oferty przygotowanej przez instytucje kulturalne regionu. Urząd Marszałkowski organizuje przedsięwzięcie już po raz szósty. Projekt wiąże się z obchodzonym 5 maja Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejskim Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
 
Do tegorocznej edycji projektu przystąpiło 31 placówek kulturalnych w całym regionie proponując łącznie 88 wydarzeń. Wśród przygotowanych atrakcji są liczne wystawy, przedstawienia teatralne, koncerty, warsztaty, a także spotkania plenerowe z atrakcjami.
 
W ofercie znalazły się między innymi pokaz filmu z audiodeskrypcją organizowany przez Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, warsztaty integracyjne w Bibliotece Miejskiej i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych w Grudziądzu, zajęcia terapeutyczne organizowane przez Bibliotekę Miejską im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu, festyn integracyjny „Zielone serduszko” w Pałacu Lubostroń oraz cykl zajęć plastycznych w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przygotowało:

Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie– (12 maj godz. 10.00)
Warsztaty artystyczne - rysunek węglem Na zajęciach prezentowane są przykłady prac w technikach rysunkowych: ołówek, tusz, węgiel. Szerzej omówione zostaną sposoby i przykłady zastosowania węgla. Uczestnicy poznają prace wykonane w tej technice, po czym samodzielnie namalują węglem martwą naturę. Maksymalnie 20 osób

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce, gm. Lubień Kujawski -20 maj godz. 10.00
Tradycyjne pożywienie na Kujawach. Lekcja o tradycyjnym pożywieniu na wsi kujawskiej przed II wojną światową. Demonstrowane są sprzęty i naczynia używane niegdyś w wiejskiej kuchni. Dzieci pracują w olejarni, pomagając w żmudnym procesie tłoczenia oleju. Ponadto tłuką kaszę w stępie, przesiewają mąkę, a także wyrabiają masło w kierzance. Maksymalnie 25 osób

Zbiory Sztuki we Włocławku, ul. Zamcza 10/12 - maksymalnie 25 osób Być jak Zagajewski. Spotkanie obejmuje: oprowadzenie po wystawie „Rzeźba ceramiczna Stanisława
Zagajewskiego”, projekcję filmu ukazującą sylwetkę artysty oraz warsztaty plastyczne – tworzenie rzeźb z materiałów recyklingowych w „stylu Zagajewskiego”.

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video