Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Powiatowa wystawa stołów wielkanocnych w Izbicy Kujawskiej

Mieszkańcy powiatu włocławskiego spotkali się w Izbicy Kujawskiej już na osiemnastej powiatowej wystawie pn. „Stoły Wielkanocne na Kujawach”.

W hali sportowej na 20 stołach przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych ustawiono szynki, kiełbasy, pieczone prosiaki, jajka w różnych postaciach oraz wielkanocne ciasta: mazurki babki, serniki i torty.  Mieniące się wiosennymi barwami stoły ozdobione były kolorowymi pisankami, bukietami wiosennych kwiatów i gałązkami zielonego bukszpanu. Symbolizowały wiosenne odradzanie się Ziemi i radość, którą niesie wiosenne słońce.

Swoje stoły wystawiły gminy: Baruchowo (KGW Grodno), Boniewo (KGW w Arciszewie), Brześć Kujawski (sołectwo Sokołowo,) Choceń (sołectwo Czerniewice I), Miasto i Gmina Chodecz (KGW Chodecz), Fabianki (KGW Skórzno), Gmina Kowal (KGW z Dziardonic), Urząd Miasta Kowal (KGW Kowal), Lubanie (Gminna Rada Kobiet w Lubaniu), Lubień Kujawski, Lubraniec (Gminna Rada Kobiet w Lubrańcu), Gmina Włocławek (KGW w Kruszynie). Gospodarze wystawy Gmina Izbica Kujawska wystawili dwa stoły: „Babski stół z Izbicy Kujawskiej” przygotowany przez Krystynę Masłowską, Lidię Andrzejewską, Joannę Ślęzak i Renatę Smuszkiewicz oraz stół Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Izbicy Kujawskiej, który zastawiły pysznymi potrawami i udekorowały panie: Jadwiga Kosmecka, Teresa Biernacka Grażyna Mazurek i Edwina Orzechowska.
Kolejne pięć suto zastawionych stołów przygotowały szkoły: Społeczna Zasadnicza Szkoła Zawodowa im. A. Mickiewicza w Choceniu, Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Chodczu, Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Izbicy Kujawskiej, Zespół Szkół im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu i Zespół Szkół im. Marii Grodzickiej w Lubrańcu Marysinie.

Licznie przybyłych gości, wśród których byli posłowie, samorządowcy wszystkich szczebli, dyrektorzy instytucji witali wspólnie organizatorzy wystawy - starosta powiatu włocławskiego Kazimierz Kaca i Marek Dorabiała - burmistrz Izbicy Kujawskiej.

Gospodarze i goście podkreślali, że Wielkanoc jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich i jak ważne dla podtrzymania tradycji jest organizowanie tej corocznej, przedświątecznej wystawy pełnej potraw przygotowanych według tradycji kulinarnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie

- Bogactwem polskiej wsi, oprócz ziemi i ludzi jej wiernych, są kultura i tradycje, ukształtowane przez stulecia, korzeniami sięgające czasów jeszcze wcześniejszych, pradziejowych – mówił prowadzący uroczystość Wojciech Graczyk – dyrektor Gimnazjum im. gen. A. Słubickiego w Izbicy Kujawskiej, szkoły, w której odbywała się uroczystość. - Burzliwe losy naszego kraju spowodowały, że wiele wartości tego dziedzictwa utraciliśmy, inne można jeszcze uratować. Przede wszystkim jednak trzeba je dostrzec i uznać, że są i będą nam potrzebne. Celem cyklicznej już powiatowej wystawy jest uświadomienie wszystkim, czym winno być dziedzictwo kulturowe wsi kujawskiej, jakie wartości ze sobą niesie, jak należy je chronić i jak można je wykorzystać.
 Na tradycje kulinarne mają wpływ warunki naturalne, czyli miejsce, gdzie żywność jest produkowana, a także sposób jej wytwarzania. Równie ważne są przechodzące z pokolenia na pokolenie przepisy, technologie oraz zwyczaje żywieniowe – codzienne i świąteczne. Potrawy świąteczne w tradycji polskiej, w tradycji Kujaw wschodnich zwanych Borowymi, to głównie mięsa, chleb i inne ciasta oraz wypieki obrzędowe.

Część artystyczna z okazji XVIII Powiatowej Wystawy „Stoły Wielkanocna na Kujawach” Izbica Kujawska 2016 została przygotowana przez uczniów klas I- III Gimnazjum im. Augustyna Słubickiego w Izbicy Kujawskiej pod opieką nauczycielek: Jolanty Baszewskiej, Iwony Wysockiej i Krystyny Wojciechowskiej. W montażu słowno-muzycznym wykorzystano scenariusz „Wielkanoc na Kujawach” autorstwa Małgorzaty Karkowskiej, w którym zostały przedstawione kujawskie zwyczaje ludowe, związane z podkoziołkiem, Wielkim Postem i Wielkanocą.
Oprawą muzyczną i nagłośnieniem zajęli się: Jolanta Stefaniak, Rafał Bąk oraz Jakub Płachecki. Piosenki zaśpiewały: Sylwia Kwiatkowska („Miłość Twa” z repertuaru Eleni), Patrycja Gawrońska
i Justyna Polaszewska („Piosenka wielkanocna”) z towarzyszeniem chórku szkolnego. Scenografię wykonały: Maria Berdzińska (autorka pomysłu), Ewa Matusiak i Elżbieta Sobańska.

Wszyscy, którzy przygotowali kulinarną ucztę otrzymali upominki, przygotowane przez Starostwo Powiatowe, burmistrzów i wójtów oraz niektórych radnych.

Jadło na świątecznych stołach pobłogosławił proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Izbicy Kujawskiej, ks. prał. dr hab. Leonard Fic.

Każdy uczestnik tego wielkiego, kulinarnego wielkanocnego święta mógł spróbować potraw prezentowanych na stołach.

Artyści i twórcy rękodzieła prezentowali m.in. bajecznie kolorowe jajka - pisanki symbolizujące siłę życiową, płodność, odrodzenie i początek nowego życia oraz baranki symbolizuje mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Nie zabrakło stroików, rzeźbionych figurek, haftowanych obrusów.

Powiatowa wystawa stołów wielkanocnych w Izbicy Kuj. cz.1

Powiatowa wystawa stołów wielkanocnych w Izbicy Kuj. cz.2

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video