Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

20 stycznia nie będzie obchodów wyzwolenia Włocławka

Tradycyjnie, od 70 lat  we Włocławku 20 stycznia obchodzono uroczyście dzień wyzwolenia miasta spod hitlerowskiej okupacji. W tym roku z rocznicowych obchodów zrezygnowano.

Obchody wyzwolenia Włocławka spod okupacji hitlerowskiej zostaną włączone do obchodów Narodowego Dnia Zwycięstwa odbywającego się 8 maja. Z wnioskiem o zaakceptowanie zmian w terminarzu świąt miejskich wystąpił 11 stycznia br. do prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Prezydent zaakceptował propozycje Komitetu.

- Włocławek został oswobodzony przez Armię Czerwoną praktycznie bez walk – mówi dr Tomasz Dziki, kierownik Archiwum Państwowego w Toruniu Oddział we Włocławku. - Incydent strzelaniny z udziałem grupy Niemców nie może stanowić podstawy do specjalnego podkreślania znaczenia tego dnia w dziejach miasta, regularnego wojska niemieckiego w mieście już wtedy nie było. W oswobodzeniu miasta bezpośrednio nie brały udziału wojska polskie, które przybyły tutaj dopiero w tak zwanym „drugim rzucie”. Z historycznego punktu widzenia nie ma uzasadnienia dla organizowania we Włocławku dwóch świąt związanych z zakończeniem II wojny światowej.

Propozycja połączenia dotychczasowych obchodów 20 stycznia pod nazwą „Wyzwolenie Włocławka spod okupacji hitlerowskiej” z dniem 8 maja tj. z oficjalnym świętem państwowym pn. „Narodowy Dzień Zwycięstwa” jest zasadna.  Propozycja Komitetu nie jest podyktowana chęcią likwidacji dotychczasowych włocławskich obchodów corocznie organizowanych 20 stycznia. Wynika ona tylko i wyłącznie z potrzeby usystematyzowania obchodów i świąt, w których organizowanie ma być zaangażowany organizacyjnie, finansowo i personalnie Prezydent Miasta Włocławek i podległe mu służby. Komitet nie ma prawa zabraniać różnym grupom inicjatywnym organizowania imprez tematycznie związanych z rocznicą 20 stycznia 1945 r. Urząd Miasta Włocławek musi wyrazić zgodę na tego typu inicjatywy zgłaszane przez różne środowiska (np. kombatanckie) pod warunkiem spełnienia przez jej organizatorów formalnych wymagań.

Nie wszystkim ta zmiana się podoba.
- Przyznam, że jej nie rozumiem decyzji prezydenta o tym, że nie będzie miejskich obchodów rocznicy wyzwolenia Włocławka spod hitlerowskiej okupacji – mówi radny Krzysztof Kukucki (SLD). - Serio to źle, że z naszego miasta pogoniono faszystów? W wielu miastach np. Bydgoszczy władzy to nie przeszkadza i obchodzi się tam wyzwolenie w rocznicę dnia kiedy faktycznie miało to miejsce. Ale nie we Włocławku. Mieszkańcy Włocławka zamiast obiecywanej przez prezydenta pracy, mają wątpliwej jakości politykę historyczną i plac małżeństwa Kaczyńskich.

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video