Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Orszak królewski we Włocławku - 2016

Tradycyjnie w święto Trzech Króli ulicami Włocławka przeszedł królewski orszak.  Według tradycji chrześcijańskiej królowie podążali za Gwiazdą Betlejemską, aby przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary. Kacper, Melchior i Baltazar uznawani są za świętych w katolicyzmie, prawosławiu, a także w starożytnych Kościołach Wschodu.

Pierwsze litery  imion trzech mędrców, bo i tak są nazywani  K + M + B wypisuje się na  drzwiach domów, a również stajni i stodół, żeby ochronić je przed złymi duchami. Chociaż inni twierdzą, że litery K + M + B  to skrót błogosławieństwa: „Christus mansionem benedicat" - ''Niech Chrystus błogosławi temu domowi'' lub „Chryste błogosław mieszkanie”.

Uczestnicy włocławskiego orszaku Trzech Króli wyruszyli sprzed kościoła pw. św. Stanisława  w kierunku  katedry, gdzie odbyła się uroczysta msza koncelebrowana przez biskupa Wiesława Alojzego Meringa. Rola królów przypadła samorządowcom: prezydentowi Markowi Wojtkowskiemu, Jarosławowi Chmielewskiemu - przewodniczącemu Rady Miejskiej i Markowi Jaskulskiemu – przewodniczącemu Rady Powiatu we Włocławku.

- Sztuka widziała w Trzech Królach albo reprezentantów trzech pokoleń: wieku młodzieńczego, średniego i starszego, albo obraz trzech kontynentów: Europy, Afryki i Azji – czytamy na portalu opoka.org.pl -  Ma to odzwierciedlenie w nas samych — wszystko, co jest w człowieku: witalność młodości, siła męskości i mądrość starości muszą razem wybrać się w drogę, by zgłębić, co znaczy być człowiekiem.

Orszak królewski we Włocławku - 2016

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video