Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Dwór w Kłóbce w świątecznej szacie

Na kartach przewodnika Macieja Rydla i inne z dworem związane wydarzenia.

Otwarty 5 miesięcy temu dwór w Kłóbce jako przykład muzeum eksponującego tradycje siedziby ziemiańskiej staje się coraz bardziej rozpoznawalny w regionie i w całej Polsce. Jego wnętrza już kilkakrotnie posłużyły jako tło wywiadów telewizyjnych, „zagrały” też w filmie o historii rodu Bojańczyków.
Piotr Nowakowski, dyrektor  muzeum 26 listopada zaprezentował historię odbudowy i plany rozwoju założenia parkowo-dworskiego w Kłóbce na ogólnopolskiej konferencji „Genius loci a program muzeum” odbywającej się w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Pierwszy raz przedstawiciele muzeum we Włocławku mieli okazję znaleźć się w reprezentatywnym gronie muzeów kultywujących tradycje szlacheckie i ziemiańskie. W konferencji, poza muzealnikami, wzięli udział naukowcy, artyści i przedstawiciel Akademii Dziedzictwa Dworu Polskiego. Liczne referaty i dyskusje, w których wymieniano dobre praktyki w działalności domów historycznych z pewnością zaowocują ciekawszą ofertą wystawienniczą i edukacyjną w kłóbskim dworze.
W listopadzie 2015 r. ukazał się przewodnik „Wiejskie dwory i pałace (otwarte dla turystów) rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ziemiańskie” opracowany przez Macieja Rydla — badacza historii ziemiaństwa, cenionego znawcę i dokumentalistę dworów polskich.  W przewodniku znalazły się krótkie opisy 63 obiektów, a wśród 42 dworów także siedziba Orpiszewskich w Kłóbce. Wydawcą przewodnika, dzięki któremu można „trasą ziemiańską” zwiedzić dwory i pałace w całej Polsce jest Polskie Towarzystwo Ziemiańskie.
 Wkrótce ukaże się także przewodnik po Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce przygotowywany przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Będzie można w nim znaleźć podstawowe dane dotyczące historii dworu, jego mieszkańców i wielu prezentowanych w dworze zabytków. Znajdą się w nim również mało znane informacje o parku otaczającym dwór.
 W listopadzie i w pierwszych dniach grudnia w dworze przygotowano też bożonarodzeniowy program muzyczny — realizowany przez TVP Bydgoszcz. Wśród wykonawców kolęd znalazła się Agnieszka Olszewska, sopranistka współpracująca  m.in. z Capellą Bydgostiensis, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, kwartetem „Pro Arte” czy Kwartetem Pomorskim, członkowie zespołu „Marynia” z Kłóbki i włocławskich chórów prowadzonych przez Mariana Szczepańskiego, który tym razem akompaniował wykonawcom na zabytkowym fortepianie marki Bechstein. Dekoracja świąteczna w salonie, jadalni dworu została przygotowana przez pracowników Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku według scenariusza Krystyny Kotuli. Wszystkie ozdoby choinkowe zostały wykonane ręcznie, adekwatnie do wzorów zaczerpniętych ze starych fotografii i opisów z pamiętników ziemian. Nie zapomniano o ozdobnych pierniczkach, które zostały upieczone według dawnej receptury, wycięte w zabytkowych foremkach i ręcznie ozdobione. Program przygotowany przez Urszulę Guźlecką będzie można obejrzeć w Telewizji Bydgoszcz, w dniu 24 i 25 grudnia br.
 Wszyscy zwiedzający dwór w Kłóbce w okresie świątecznym (od 24 grudnia) będą mogli poczuć atmosferę ziemiańskich świąt Bożego Narodzenia sprzed kilkudziesięciu lat  m.in. w jadalni obejrzeć nakryty stół do wieczerzy wigilijnej, a w salonie  choinkę z typowymi, papierowymi  ozdobami i świeczkami.
Krystyna Kotula

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video