Nowy dworzec dla Włocławka. W ratuszu podpisano porozumienie
Włocławek będzie miał nowy, zbudowany w europejskim standardzie nowoczesny dworzec kolejowy oraz związany z nim zintegrowany węzeł przesiadkowy. Pod listem intencyjnym w tej sprawie podpisali się dziś (5 października) przedstawiciele samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, samorządu miasta, PKP SA i PKP Polskich Linii Kolejowych.
Szacowany koszt inwestycji, której elementem będzie też kompleksowa odnowa infrastruktury kolejowej w rejonie stacji, wyniesie 100 milionów złotych. Stary dworzec zostanie zburzony, zastąpi go nowa bryła, pełniąca także funkcję dworca pasażerskiego w obsłudze ruchu autobusowego. Nowy dworzec będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz funkcji związanych z obsługą podróżnych, pasażerowie będą mieli do dyspozycji lokale handlowo-usługowe. Sygnatariusze listu będą dążyć do wpisania przedsięwzięcia do renegocjowanego obecnie Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego (między rządem a regionalnym samorządem) i sfinansowania go z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
- To jedna z najbardziej wyczekiwanych we Włocławku inwestycji – mówi prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. – Nowoczesny budynek to wygoda podróżujących i poprawa estetyki tej części miasta.
- Włocławek to kolejne miasto, w którym dzięki współpracy PKP SA z lokalnymi władzami powstanie nowy dworzec kolejowy z centrum przesiadkowym. Podobne przedsięwzięcie realizujemy w Słupsku, trwają także prace nad węzłami przesiadkowymi w Grudziądzu i Inowrocławiu. Dzięki pracom modernizacyjnym tworzymy nowe przestrzenie, odpowiadające potrzebom lokalnych społeczności i pasażerów – zaznacza dyrektor Departamentu Inwestycji PKP SA Bartosz Szubski.
- Wielomiliardowe inwestycje w infrastrukturę sprawiają, że podróż pociągami jest szybsza i wygodniejsza, dzięki czemu oferta przewoźników może być bogatsza – powiedział pełnomocnik zarządu PKP PLK do spraw planowania Maciej Kaczorek. - Realizowana obecnie w Bydgoszczy inwestycja Grupy PKP to nowoczesny i funkcjonalny dworzec oraz odnowione i dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych perony. Podpisanie listu intencyjnego przybliża powstanie nowoczesnego węzła komunikacyjnego we Włocławku. W ostatnich latach, dzięki dobrej współpracy samorządu i PLK, region zyskuje jeden z najnowocześniejszych systemów komunikacyjnych w kraju.
- Przedsięwzięcie wpisuje się w założenia BiT City 2, kontynuacji BiT City. Chodzi o połączenia komunikacyjne Bydgoszczy i Torunia z Włocławkiem, Grudziądzem i Inowrocławiem. Główny nacisk położymy na usprawnienie powiązań komunikacji miejskiej z pasażerskimi przewozami podmiejskimi i regionalnymi – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
UM