Muzyczne pogranicze kultur w skansenie w Kłóbce
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Muzyczne pogranicze kultur”, który odbędzie się w dniu 2 sierpnia (niedziela), w godz. 15.00-18.00, na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, gm. Lubień Kujawski.
Podczas festynu zaprezentowane zostaną tradycje ludowego muzykowania, silnie powiązane ze zwyczajami dorocznymi i rodzinnymi, jak i rytmy podwórkowych kapel związanych z folklorem miejskim. Do tradycji kapel kujawskich, które w okresie międzywojennym działały w naszym regionie nawiąże znany Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” działający przy Radziejowskim Domu Kultury. W ich wykonaniu usłyszymy typowe kujawskie pieśni i melodie wzbogacone układami choreograficznymi. Występ solistki ludowej, Danuty Kaczmarek ze Śmiłowic wprowadzi widza w nastrój dawnych wesel, spotkań rodzinnych, podczas których utalentowane śpiewaczki popisywały się swoimi umiejętnościami wokalnymi.
W programie festynu nie zabraknie też muzykowania typowego dla dawnych kapel żydowskich, które od wieków przygrywały w wiejskich karczmach, dworach i miasteczkach. Ich odrębna kultura budziła ciekawość i po latach stawała się kanwą dla opowieści tworzonych z humorem i dowcipem. Żywiołowy występ członków Towarzystwa Kulturalnego z Brześcia Kujawskiego przybliży nam piosenki i humor żydowski.
Po raz pierwszy w skansenie w Kłóbce zagości włocławska „Kapela z Szaconkiem”, wykonująca utwory znane z przedwojennych i powojennych ulic i podwórek starej Warszawy, Wilna czy Lwowa. Występ kapeli przeniesie nas do zakamarków miasteczek, podwórek, gdzie spotkać można było muzykantów „wygrywających” wesołe opowieści o bohaterach ulic i przedmieść, „ogrywających” solenizantów płacących zwyczajowe datki.
Uczestnicy imprezy będą mogli obejrzeć otwarty pod koniec maja dwór rodu Orpiszewskich, w którym odtworzono klimat dawnej siedziby ziemiańskiej oraz zaprezentowano życie i twórczość malarską Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej – jedynej narzeczonej Fryderyka Chopina i muzy Juliusza Słowackiego.
Na wszystkich czekać będą atrakcje w postaci pokazów zajęć domowych, gospodarskich
i rzemieślniczych. Dzieci zaproszone zostaną na warsztaty plastyczne i konkurs dotyczący tematu imprezy. Tradycyjnie od twórców ludowych i rękodzielników można będzie zakupić oryginalne, niepowtarzalne, ręcznie wykonywane przedmioty, a na stoiskach z tradycyjnym jadłem skosztować kujawskich specjałów.
Wstęp na imprezę w cenie biletu:
Normalny – 10 zł
Ulgowy – 6 zł
Rodzinny – 25 zł
Dzieci do lat 7 – wstęp wolny