Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Zabawki oraz stroje ludowe z teki „Polish Peasants´ Costumes” na wystawie

Otwarta 17 kwietnia br. wystawa „Zofia Stryjeńska (1891-1976). Sztuka z polską duszą”,  w czerwcu  zyskała nową odsłonę. Pojawiły się na niej m.in. zabawki oraz stroje ludowe z teki „Polish Peasants´ Costumes” pochodzące ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Z. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

Wystawa udostępniona jest dla zwiedzających w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12.
 Przypominamy, że po raz pierwszy we Włocławku prezentowana jest monograficzna wystawa poświęcona twórczości „księżniczki malarstwa polskiego”. Wystawa zbudowana została wokół niezwykłej kolekcji obrazów Zofii Stryjeńskiej, którą w 1991 roku ofiarował Miastu Tarnów ksiądz Alojzy Nosal. Unikalny zbiór dzieł z Tarnowa wzbogacony został o arcydzieła z Muzeum Narodowego z Krakowa, Muzeum Narodowego z Warszawy, Muzeum Etnograficznego im. Zofii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
 Urodzona w 1891 roku w Krakowie Zofia z Lubańskich Stryjeńska, była nie tylko wybitną malarką ale także wielką osobowością artystyczną. Kształcona w rodzimych szkołach krakowskich, podjęła także naukę w Monachium podając się za swojego brata. Była autorką ilustracji do wielu książek, obrazów ilustrujących obrzędowość polską, mity i legendy, panteon bóstw słowiańskich oraz wizerunków religijnych. Przyczyniła się do wielkiego sukcesu Polski na Międzynarodowej Wystawie Przemysłu Artystycznego w Paryżu w 1925 roku i stała się ikoną rodzimej sztuki dwudziestolecia międzywojennego. Po II wojnie światowej wyjechała do Szwajcarii i osiadła w Belgii, goszcząc także w Paryżu. Nieprzerwanie zapisując na płótnach i kartonach swoje poematy malarskie opiewające Polskę kontynuowała charakterystyczny dla siebie, barwny, dynamiczny i niesłychanie wymowny styl. Zofia Stryjeńska zmarła w Brukseli w 1976 roku pozostawiając po sobie niezwykły bogaty dorobek – sztukę z polską duszą.
 Wśród arcydzieł „księżniczki malarstwa polskiego” na włocławskiej wystawie zobaczyć można m.in. prace z cyklu „Pascha”, stroje ludowe z teki „Polish Peasants´ Costumes”, zabawki oraz wspaniałe przedstawienie „Aniołowie u Piasta”. Wystawę oglądać można do 23 sierpnia 2015 roku w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
www.muzeum.wloclawek.pl

GODZINY ZWIEDZANIA:
Poniedziałki: nieczynne
Od 1 kwietnia do 31 października:
wtorek 10.00 - 18.00
środa 10.00 - 15.00
czwartek 10.00 - 18.00
piątek 10.00 - 15.00
sobota 10.00 - 15.00 (muzea dyżurujące - http://www.muzeum.wloclawek.pl/pl/infopage.php?id=14)
niedziela 10.00 - 15.00

CENY BILETÓW:
- normalny – 7 zł
- ulgowy – 5 zł
- bilet rodzinny – 20 zł (opłata rodzinna przysługuje rodzicom lub opiekunom wraz z dziećmi do 18 roku życia w łącznej liczbie do 6 osób)
- zorganizowane grupy szkolne – 3 zł/os
- piątki – wstęp wolny


 Fot. J. Czerwiński

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 176

Gazeta Aleksandrowska nr 215

Gazeta Ciechocińska nr 167

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video