Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

CANTO znowu zwyciężyło

Chór CANTO wrócił z festiwalu  z  nagrodą „GRAND PRIX” i statuetką pozłacanego żagla.

Włocławski chór CANTO uczestniczył  w XXII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu, który odbywał się 8-9 maja w Wejherowie.  Festiwal objęła swym patronatem Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
- Zadaniem śpiewających zespołów było przedstawienie repertuaru tematycznie związanego z morzem oraz  pieśni kaszubskich – mówi Marian Szczepański, dyrygent chóru „Canto” Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku.  Przedstawiliśmy pięć pieśni. Pierwsza - to  opracowanie chóralne pieśni „Port to jest poezja”  z repertuaru legendarnego zespołu „Trzy Korony” z muzyką Krzysztofa Klenczona, druga pieśń to „Habanera salada”(Słona habanera) jedna z czterech ofiarowanych i dedykowanych chórowi  „Canto” przez genialnego hiszpańskiego kompozytora Ricardo Lafuente  Aguado, który zachwycił się brzmieniem zespołu podczas jego pobytu w Hiszpanii  latem 1999 roku w miastach Torrevieja i Alicante. Kolejne trzy pieśni to kompozycje wykonane w języku kaszubskim (konsultacji udzielał znawca kultury i języka kaszubskiego, były dyrektor Muzeum Ziemi Kaszubskiej w Wejherowie Radosław Kamiński. Były to: „Kukówka”(Kukułka) Jana Trepczyka -„Zómci na lodze” w opracowaniu R.I Drozda, IV cz. SUITY Kaszubskiej „Morze reczi” napisanej przez  Annę Rocławską.

Wspaniałym przeżyciem dla chórzystów i dyrygenta była niespodziewana wizyta  Anny Rocławskiej w sali chóru i gorące, entuzjastyczne słowa skierowane do chórzystów z CANTO  dotyczące wykonania pieśni jej autorstwa. Chór otrzymał od autorki kolejną porcję wspaniałych kompozycji.

Przesłuchania odbywały się w auli Szkoły Muzycznej I stopnia a koncert laureatów w sali Filharmonii Kaszubskiej. Chór CANTO zdobył: wyróżnienie Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego(„Morze reczi” A. Rocławskiej; „Złote Pasmo” za zdobycie 95 punktów na 100 możliwych do uzyskania oraz „GRAND PRIX” i statuetkę „Pozłacanego Żagla”.

Tradycją odbywającego się co dwa lata festiwalu jest zapraszanie przez organizatorów  na inaugurację kolejnej edycji chórów, które zdobyły GRAND PRIX w edycji poprzedniej mówi Marian Szczepański. - A zatem śpiewamy w Wejherowie na XXIII festiwalu w 2017 roku.

Reklama

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video