Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

NOC MUZEÓW już 16 maja

Przed nami wyjątkowa, jedyna noc w roku – NOC MUZEÓW. Poprzednie lata dowodzą, że amatorów tego typu kontaktu z przeszłością we Włocławku nie brakuje.

W nocy  16 maja otwarte będą trzy oddziały Muzeum Ziemi Kujawskiej  i Dobrzyńskiej we Włocławku. Noc w muzeum rozpocznie się już o godz. 17.00 w gmachu głównym przy ul. Słowackiego 1a podczas spotkania z cyklu „Muzyka w Muzeum” pt. „Chopin z Kujaw rodem”. Spotkanie poprzedzi prelekcja Krystyny Kotuli – kierownika działu sztuki, prezentująca kujawskie korzenie i związki Fryderyka Chopina. Wykonawcami koncertu – utworów na fortepian i pieśni skomponowanych przez F. Chopina będą Jacek Szczepański (fortepian) i Anna Niemiec Mościcka (sopran). Po koncercie do godz. 20.00 można będzie zwiedzić wystawę „Fajans włocławski”.

W godz. od 19.00 do 23.00, w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 oraz w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12, czekać będzie szereg atrakcji. 
Muzeum Etnograficzne zaprosi na zakupy i degustacje tradycyjnych kujawskich przysmaków. Tym razem Koła Gospodyń Wiejskich z Boniewa i Kościelnej Wsi oraz Gospodarstwo Ekologiczne Radosława Gawineckiego przygotują tradycyjne potrawy z ziemniaka. Ziemniak od dawna jest jednym z ważniejszych artykułów spożywczych w naszej kuchni. Podczas Nocy Muzeów będzie można przekonać się w ilu pomysłowych i smacznych daniach podstawą jest kartofel. Odbędzie się również konkurs z nagrodami poświęcony tej tematyce. Dzieci zaproszone zostaną na warsztaty plastyczne pt. „Moda na ludowo”, podczas których wykonywać będą tradycyjne elementy dawnych strojów kujawskich. Zwiedzaniu wystawy czasowej „Nieceramiczne zabytki archeologiczne w zbiorach Muzeum we Włocławku” towarzyszyć będzie prezentacja warsztatu – narzędzi wykorzystywanych przez archeologów podczas wykopalisk oraz średniowiecznych i nowożytnych elementów uzbrojenia zaczepnego i obronnego.
W Zbiorach Sztuki główną bohaterką będzie „Księżniczka malarstwa polskiego” – Zofia Stryjeńska, której prace malarskie i graficzne prezentowane są na wystawie czasowej. O godz. 20.00 wykład pt. „Bożki słowiańskie w twórczości Zofii Stryjeńskiej” przybliży słuchaczom niezwykle ciekawy i unikalny wątek podejmowany wielokrotnie przez artystkę. Stworzony przez Stryjeńską panteon przedchrześcijańskich bóstw, które pojawiały się zarówno w cyklach grafik, szkicach i w malarstwie monumentalnym, do dziś dowodzi wielkiej wyobraźni i bogactwa inspiracji. Boh, Radegast, Lelum czy Dzidzila to postaci dziś zapomniane acz uwiecznione w sztuce artystki. Odbędzie się również konkurs poświęcony tej jednej z najbardziej znanych artystek polskich. Poza tym na najmłodszych uczestników Nocy Muzeów czekać będą warsztaty plastyczne, na których spróbują namalować Panią Noc.
W obu muzeach udostępnione zostaną dla zwiedzających również ekspozycje stałe.
 
WSTĘP WOLNY

W związku z NOCĄ MUZEÓW w dniu 17 maja br. (niedziela) Muzeum Etnograficzne przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 oraz Zbiory Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 będą nieczynne. Muzeum zaprasza do Gmachu Głównego przy ul. Słowackiego 1a i do Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie w godz. od 10.00 do 15.00, a do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce w godz. od 10.00 do 18.00.

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video