Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Szkoły zawodowe bliżej biznesu. Konferencja poseł Domiceli Kopaczewskiej

Potrzeba dostosowania szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy – to tylko jeden z tematów, który poruszyła poseł Domicela Kopaczewska na konferencji pn. „Perspektywy rozwoju szkolnictwa zawodowego - merytoryczne i finansowe rozwiązania", którą zorganizowała 16 kwietnia.

W Delegaturze Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku z dyrektorami szkół zawodowych, oprócz organizatorki, poseł Domiceli Kopaczewskiej spotkali się: Ewa Konikowska-Kruk - dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego MEN, Marcin Smolik - dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Zbigniew Ostrowski - wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Nie pierwsza to konferencja organizowana przez poseł Domicelę Kopaczewska i nie przypadkowa, odbywa się, bowiem w trwającym Roku Szkoły Zawodowców i w momencie, kiedy rusza ministerialna kampania promująca szkolnictwo zawodowe - #dobryZAWODnik, a także w przededniu absorbcji środków z nowej perspektywy unijnej na lata 2014 – 2020.   O tym, aby Włocławek i jego obszar funkcjonalny stał się zagłębiem szkolnictwa zawodowego w naszym województwie słyszymy z ust poseł nie pierwszy raz. 

- Dyrektorzy szkół zawodowych z województwa kujawsko-pomorskiego, z którymi się spotykamy są zespołem doradczym – mówi poseł Domicela Kopaczewska. – Ich uwagi, propozycje, doświadczenie pozwolą nam opracować najlepsze rozwiązania związane z rozwojem szkolnictwa zawodowego w województwie kujawsko-pomorskim. Są wskazówką jak podnieść, jakość kształcenia zawodowego, dostosować go do rynku pracy, jak wykorzystać środki unijne do poprawienia warunków nauczania zawodowego. Kolejne spotkania będę starała się zorganizować z pracodawcami, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest współpraca szkół i uczniów z przedstawicielami biznesu.  Jesteśmy w okresie, kiedy większość gimnazjalistów podejmuje decyzję o dalszej drodze edukacji. Chcemy im uświadomić, że szkoła zawodowa, na wszystkich jej poziomach kształcenia nie jest gorsza od innych szkół – jest dobrym wyborem.
Dyrektorzy na konferencji zwracali uwagę na konieczność lepszego wyposażenia szkół, pracowni w sprzęt dydaktyczny, ale również na konieczność wprowadzenia zmian w prawie oświatowym dotyczącym szkolnictwa zawodowego. Także na konieczność ścisłej współpracy przedstawicieli trzech podmiotów: samorządu, oświaty i biznesu, co rzeczą łatwą nie jest. 

Więcej już wkrótce  w nowym wydaniu gazety Tu i Teraz

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 176

Gazeta Aleksandrowska nr 215

Gazeta Ciechocińska nr 167

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video