Park miejski im. Henryka Sienkiewicza ma 145 lat. Zobacz zdjęcia
Park miejski im. Henryka Sienkiewicza to zielone płuca Włocławka, miejsce wypoczynku, spacerów, uprawiania sportu i wielu imprez plenerowych. Jest jednym z najstarszych parków w Polsce, w tym roku kończy 145 lat.
Włocławski park u ujścia rzeki Zgłowiączki do Wisły został założony w 1870 roku na terenie obejmującym 40,18 hektarów. Znajduje się, w centrum miasta, przy Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
W 1924 roku odsłonięto w parku pomnik płk. Bechiego, ale został on zburzony w 1939 roku. Obecnie w centrum parku umiejscowione jest popiersie Henryka Sienkiewicza wykonane przez artystę rzeźbiarza Stanisława Słoninę w 1971 roku. Przy parku wybudowano także amfiteatr, który działał do końca XX wieku. Opuszczony amfiteatr popadł w ruinę, więc w 2006 roku został rozebrany, a dwa lata później, w 2008 roku w jego miejsce postawiono plac zabaw.
W parku nad Zgłowiączką rośnie 65 gatunków drzew i 39 gatunków krzewów o zagęszczeniu około 200 sztuk/hektar. Drzewa liściaste to m.in.: topola kanadyjska, lipa krymska, orzech czarny, dąb burgundzki, skrzydłoorzech kaukaski, kłęk kanadyjski. Iglaste: świerk pospolity i modrzew europejski, a z gatunków introdukowanych: jodła kalifornijska, cypryśnik nutkajski, świerk kłujący i srebrny, sosna czarna i wejmutka, daglezja zielona oraz żywotnik zachodni i wschodni.
Wśród 39 gatunków krzewów są m.in. berberysy, karagany, pigwowce, derenie, irgi, głogi, trzmieliny, suchodrzewy, mahonie, jaśminowce, lilaki.
Rzeka Zgłowiączka jest rajem dla kaczek i łabędzi, a także szlakiem wodnym dla kajakarzy.
Zobacz zdjęcia
- Fot. Jolanta Pijaczyńska
- Na starej rycinie Juliana Ceglińskiego z 1863 r. widok z mostu kolejowego wybudowanego w 1862 roku (źródło katalog wystawy "Włocławek widoki miasta do 1918 roku" wydanego przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku)
Park miejski im. Henryka Sienkiewicza ma 145 lat