Galeria Plakatu Teatralnego
Historia teatralnej sceny to również dzieje plakatu. W ramach Roku Polskiego Teatru Publicznego, w przestrzeni włocławskiego Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego, powstaje Galeria Plakatu Teatralnego.
Plakat towarzyszy życiu teatralnemu od ponad stu lat. Nie tylko informuje o teatralnych premierach i innych wydarzeniach z codzienności teatru, ale jest także pierwszym interpretatorem i komentatorem wystawianej sztuki - zachęca do jej obejrzenia.
Polski plakat teatralny znany jest z ciekawej, urzekającej formy, łączy różnorodne style i tendencje. Przechodniom plakat kojarzy się z ulotnym drukiem naklejanym na słupach i tablicach ogłoszeniowych, płotach i murach, wywieszonym w oszklonych gablotach informacyjnych teatrów, sal muzycznych i kin. W ulicznym pejzażu miasta i wsi jego głównym zadaniem jest przyciągnięcie uwagi widza, zachęcenia go do uczestnictwa w zapowiadanym wydarzeniu kulturalnym. Plakat zajmuje także szczególne miejsce nie tylko w procesie komunikowania się międzyludzkiego, ale również stanowi dzieło sztuki. Jego podstawową funkcją jest przekazywanie informacji w sposób możliwie zwięzły, wyrazisty, barwny. Komentuje dzieło, które anonsuje.
Pierwsza odsłona wystawy współczesnego polskiego plakatu teatralnego kończy się na debiutach z lat 70. ubiegłego wieku. Wkrótce widzowie będą mieli okazję obejrzenia kolejnych jej odsłon. Wystawa czynna jest codziennie w godzinach 8.00 - 18.00, a w dni, w których odbywają się spektakle wieczorne, czynna jest do zakończenia spektakli. Więcej informacji o wystawie dostępnych jest na stronie internetowej Teatru Impresaryjnego: http://teatrwloclawek.pl%20