Marek Wojtkowski proponuje połączenie Włocławka z gminą. Wójt Ewa Braszkiewicz nie kryje oburzenia
Na terenie Włocławka funkcjonują dwa urzędy gminy, jeden – urząd miasta przy ul. Zielonym Rynku, drugi – urząd gminy przy ulicy Królewieckiej. Czy nie jest to marnotrawstwo pieniędzy publicznych i niewykorzystana szansa na poprawę warunków życia mieszkańców w obydwu gminach - pyta poseł Marek Wojtkowski?
- Proponuję rozpocząć konsultacje z mieszkańcami obydwu gmin o połączeniu miasta z gminą Włocławek - mówi Marek Wojtkowski. - W następstwie połączenia Włocławek byłby trzecim największym obszarowo miastem w Polsce!!! Dzięki połączeniu moglibyśmy uzyskać dodatkowe bardzo duże środki finansowe z budżetu państwa, moglibyśmy lepiej wykorzystać środki z Unii Europejskiej, rozpocząć duże inwestycje w zakresie infrastruktury ścieżek rowerowych, wodociągowej i kanalizacyjnej. Ujednoliciłoby to również zasady przyjmowania dzieci z gminy Włocławek do włocławskich szkół i przedszkoli. Moglibyśmy podjąć działania zmierzające do rozwoju lotniska w Kruszynie. Ponadto moglibyśmy prowadzić spójną politykę przestrzenną tak, by zaproponować inwestorom duże i dobrze zlokalizowane tereny inwestycyjne w pobliżu autostrady A1.
Na dzisiejszej, ostatniej sesji Rady Gminy Włocławek wójt Ewa Braszkiewicz nie kryła swojego oburzenia. Połączenie miasta z gminą wiąże się z większymi podatkami dla mieszkańców- mówiła wójt.
Dobrym przykładem połączenia miasta i gminy jest Zielona Góra – tam od 1 stycznia 2015 roku nastąpi połączenie gminy z miastem, za połączeniem opowiedzieli się zarówno mieszkańcy gminy, jak i miasta. Mieszkańcom gminy zaproponowano szereg korzystnych rozwiązań, zaś minister finansów w ciągu pięciu pierwszych lat po połączeniu przekaże miastu dodatkowe środki finansowe, tzw. bonus ministerialny w wysokości ok. 100 mln zł.