Propozycja kulturalna na weekend
Warto zapoznać się z ofertą kulturalną Włocławka na najbliższe dni.
W piątek, 7 listopada o godzinie 17:00 zapraszamy do gmachu Muzeum Etnograficznego we Włocławku, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy czasowej pn. "Sakramentalia i inne pamiątki życia". Ekspozycja prezentuje zabytki ze zbiorów muzealnych i prywatnych, które w wielu domach są przechowywane z sentymentem, jako pamiątki rodzinne i swoiste ślady życiowych losów ich właścicieli. Wystawa w zasadniczej części opowiada o najważniejszych wydarzeniach życia związanych z przyjmowanymi sakramentami, takimi jak: chrzest, I Komunia Święta, bierzmowanie, zaślubiny. Śladem tych inicjacji są takie przedmioty, jak: medaliki, ryngrafy, dokumenty, ubrania, obrazki i fotografie z tych doniosłych wydarzeń. Bogato prezentowany jest zbiór obrazków i innych pamiątek z I Komunii Świętej obejmujących okres od schyłku XIX w. do końca XX w. Pośród weselnych uwagę zwraca obrazek kasetonowy z 1850 r., w którym umieszczono kwiat upleciony z włosów panny młodej i kokardę pana młodego. Nie brakuje ciekawych fotografii (najstarsze z przełomu XIX/XX w.), sukni ślubnych, telegramów oraz pamiątek jubileuszowych (np. srebrnych godów). Kolejne zabytki ukazują obiekty związane z życiem religijnym oraz takie, które naznaczają jego ziemski kres (fotografie z pogrzebu, suknie żałobne itp.). Pośród "rzeczy minionych", które prezentuje wystawa cenne są zwłaszcza muzealia o charakterze biograficznym, które po latach pozwalają zrekonstruować życiorys danej osoby, a nawet dzieje całych pokoleń. Poza sakramentaliami będą to obiekty informujące o działalności społecznej czy zawodowej drodze danego człowieka. Te swoiste "progi" życia dokumentują świadectwa złożonych egzaminów (szkolne, listy czeladnicze, majstrowskie, dyplomy mistrzowskie itp.) oraz fotografie upamiętniające pełnienie funkcji społecznych, przynależność do określonego stowarzyszenia, towarzystwa itp. Oddzielny rodzaj pamiątek wiąże się ze służbą wojskową, a zwłaszcza ze specyficznym folklorem okresu powojennego.
Kolejny wernisaż, jaki warto zobaczyć w piątkowy wieczór, to „Fotografia według aktorów”. W Galerii Sztuki Współczesnej zobaczymy fotografie artystów, którzy na co dzień zazwyczaj są w roli fotografowanych. Tutaj aktorzy stanęli po drugiej stronie aparatu, by z tej perspektywy przyglądać się światu. W swoich pracach dzielą się wrażeniami, emocjami, myślami. Fotografują ludzi, miejsca, zjawiska, rzeczy. Obejrzymy 70 zdjęć 26. autorów. Na wystawie zobaczyć będzie można prace takich artystów jak: Damian Aleksander, Hanna Banaszak, Artur Beling, Łukasz Garlicki, Barbara Hetmańska, Maria Konarowska, Saniwoj Król, Agnieszka Lucya, Elena Leszczyńska, Paweł Ławrynowicz, Krzysztof Machowski, Leszek Mądzik, Wojciech Mecwaldowski, Bartłomiej Morawski, Małgosia Niemen, Anna Oberc, Kasia Paskuda, Jerzy Piwowarczyk, Kamila Sammler, Magda Stam, Karol Stępkowski, Karol Strasburger, Grażyna Szapołowska, Beata Tyszkiewicz, Maria Wilma - Hinz oraz gościnnie Sergiusz Sachno. Kuratorami wystawy są Kamila Sammler, aktorka i Sergiusz Sachno, fotografik. Wernisaż odbędzie się 7 listopada o godzinie 18:00. Kolejny dni zapowiadają się koncertowo.
W sobotę o godzinie 16:00 zapraszamy do CK „Browar B.” na XVIII Rejonowy Przegląd Zespołów Muzycznych „Struna”. Na scenie zaprezentują się: Żarowka, Raider, 3 Strings Project, Trans-Füzja, Wpół Do Bluesa, LikanTropia i Zachlapany szczypior. Jednym z jurorów podczas sobotniej „Struny” będzie Adam Palma, który jest absolwentem włocławskiego LMK oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Współpracował z takimi sławami jak Tommy Emmanuel, Jack Pearson, Snake Davis i Chris de Burgh. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Salford w Manchesterze. W tym roku został wybrany najlepszym polskim gitarzystą akustycznym w prestiżowym plebiscycie organizowanym przez „Guitar Center”. Przed ogłoszeniem wyników „Struny” ok. godziny 19:00, Adam Palma zagra krótki koncert. Uczestników XVIII Przeglądu Zespołów Muzycznych oceniać będzie także Adam Pawlikowski - muzyk, kompozytor i aranżer, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku, współzałożyciel legendarnego zespołu BW 69. Współpracował m.in. z Bogusławem Mecem, Grażyną Łobaszewską, Kaliną Jędrusik, Ewą Bem i Andrzejem Zauchą. Obecnie jest głównym specjalistą ds. muzycznych w CK „Browar B.”. Jurorem będzie również Tomasz Karkoszka - perkusista bluesowy, który zaczynał od bardzo mocnych brzmień w Jane Doe i rockowych w Belgradzie, a od kilkunastu lat gra w Blue Sounds. Jest też road managerem m.in. Golden Life, Agnieszki Chylińskiej i Papa D. „Struna” już w sobotę 8 listopada od godziny 16:00 w Centrum Kultury „Browar B.”. Koncert Adama Palmy i ogłoszenie wyników o godzinie 19:00! Wstęp wolny!
W sobotni wieczór zapraszamy także do Hali Sportowo - Widowiskowej OSiR, gdzie o godzinie 19:00 wystąpi St. Petersburg Ballet. Zobaczymy najsłynniejsze przedstawienie baletowe „Jezioro Łabędzie”. St. Petersburg Balet to najbardziej znany balet na całym świecie. Zebrał on w sobie wszystko, co jest nazywane "rosyjską szkołą baletu klasycznego". To doskonały spektakl taneczny w połączeniu z prawdziwie królewskim przepychem strojów i dekoracji. St. Petersburg Festival Ballet łączy w sobie najlepsze tradycje oraz ducha baletu St. Petersburg. Elegancja, wdzięk, wspaniała lekkość sprawiają niepowtarzalność tego widowiska. St. Petersburg Festival Ballet opiera się na czołowych artystach baletu z Petersburga i trupy baletowej z najlepszych teatrów baletowych, którzy są kontynuatorami petersburdzkiej tradycji baletu. Czołowi tancerze są laureaci międzynarodowych konkursów. W ciągu ostatnich dwóch lat St.Petersburg Festival Ballet z powodzeniem koncertował w 10 krajach europejskich.
Z kolei w niedzielę w CK „Browar B.” wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, nazywany „Ambasadorem polskiego jazzu” – Artur Dutkiewicz Trio „Prana”. „Prana” Artura Dutkiewicza ma moc uzdrawiającą, nastawia pozytywnie do świata, niesie radość życia, inspiruje do działania. Życiodajna energia zyskała postać jazzowego tria. Ta muzyka zapadnie nam w pamięci i uzależni – tak napisał o albumie Marek Dusza z Rzeczpospolitej. „Prana” to w sanskrycie – najstarszym języku świata – siła i energia życia, przejawiająca się jako entuzjazm, radość i kreatywność. Kompozycje Artura Dutkiewicza to słowiańska śpiewność (Polish Mazurka), rytm i improwizacyjny idiom współczesnego jazzu (Prana) oraz spokój i medytacyjność fraz (Om Namo Bhagavate). Ostatni utwór (Wujek Tomek) przywołujący bluesowe korzenie jazzu, poświęcony jest pamięci legendarnego saksofonisty – Tomasza Szukalskiego, z którym pianista występował przez wiele lat. Artur Dutkiewicz prowadzi własny zespół Artur Dutkiewicz Trio oraz występuje solo. Ostatnie albumy pianisty: „Mazurki” (solo), „Hendrix Piano” oraz „Prana” ( trio) zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytyków. Koncertował ze znakomitymi muzykami jazzowymi i bluesowymi m.in.: ze Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Szukalskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tadeuszem Nalepą, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics i Carlosem Johnsonem. Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Milan, Ninegates Jazz Festival – Beijing, Kontu Festival – Helsinki, Quimera Festival – Mexico. W lipcu 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na „World Culrure Festival”. Specjalnie na to wydarzenie zaaranżował i zagrał w gronie pianistów z całego świata utwór na 30 fortepianów. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys. osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata