Zachowane na pamiątkę
7 listopada o godzinie 17:00, w gmachu Muzeum Etnograficznego we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6 odbędzie się wernisaż wystaw czasowej pn. "Sakramentalia i inne pamiątki życia".
Ekspozycja prezentuje zabytki ze zbiorów muzealnych, a także prywatnych, które w wielu domach są przechowywane z sentymentem, jako pamiątki rodzinne i swoiste ślady życiowych losów ich właścicieli. W zasadniczej części opowiada o najważniejszych wydarzeniach życia związanych z przyjmowanymi sakramentami, takimi jak: chrzest, I Komunia Święta, bierzmowanie, zaślubiny. Śladem tych inicjacji są takie przedmioty jak: medaliki, ryngrafy, dokumenty, ubrania, obrazki i fotografie z tych doniosłych wydarzeń. Bogato prezentowany jest zbiór obrazków i innych pamiątek z I Komunii Świętej obejmujących okres od schyłku XIX w. do końca XX w.
Pośród weselnych uwagę zwraca obrazek kasetonowy z 1850 r., w którym umieszczono kwiat upleciony z włosów panny młodej i kokardę pana młodego. Nie brakuje ciekawych fotografii (najstarsze z przełomu XIX/XX w.), sukni ślubnych, telegramów oraz pamiątek jubileuszowych (np. srebrnych godów).
Kolejne zabytki ukazują obiekty związane z życiem religijnym oraz takie, które naznaczają jego ziemski kres (fotografie z pogrzebu, suknie żałobne itp.). Pośród "rzeczy minionych", które prezentuje wystawa cenne są zwłaszcza muzealia o charakterze biograficznym, które po latach pozwalają zrekonstruować życiorys danej osoby, a nawet dzieje całych pokoleń.
Poza sakramentaliami będą to obiekty informujące o działalności społecznej czy zawodowej drodze danego człowieka. Te swoiste "progi" życia dokumentują świadectwa złożonych egzaminów (szkolne, listy czeladnicze, majstrowskie, dyplomy mistrzowskie itp.) oraz fotografie upamiętniające pełnienie funkcji społecznych, przynależność do określonego stowarzyszenia, towarzystwa itp.
Oddzielny rodzaj pamiątek wiąże się ze służbą wojskową, a zwłaszcza ze specyficznym folklorem okresu powojennego.
Wystawa będzie czynna do 29 marca 2015 roku.