Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Fotografie Janusza Buczkowskiego, klasyka polskiej fotografii

Galeria Fotograficzna „Migawka” mieszcząca się w Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku 25 października o godzinie 17.00 zaprasza na wystawę  Janusza Buczkowskiego.

 Artysta jest postacią niezwykłą – znany fotografik, pisarz, a przy tym bardzo skromny człowiek, chętnie dzielący się swoją wiedzą i doświadczeniami. Kojarzony jest najczęściej jako jeden z twórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, jednak to nie jedyne fotograficzne osiągnięcie. Do klasyki weszły bowiem fotografie odkrywające tajemniczego ducha puszczy, nastrojowe spowite  mgłą krajobrazy.  Fotografie Janusza Buczkowskiego można oglądać godzinami próbując zgłębić zakamarki jego duszy, podziwiając zarazem kunszt techniczny i wysiłek włożony w wykonanie tych zdjęć. Tym bardziej, że prezentowane na wystawie prace powstały  w epoce ciężkich analogowych aparatów.
Włocławska ekspozycja  jest również nostalgicznym powrotem Artysty do swojego rodzinnego miasta. Janusz Buczkowski urodził się  wychował we Włocławku. Artysta nie zapomina o miejscu skąd pochodzi, chętnie opowiada i pisze o nim. Wystawa jest zatem okazją do poznania twórczości nie tylko klasyka polskiej fotografii lecz także Włocławianina, którego los rzucił w dalekie regiony Polski.
                                                                                                                             
Janusz Buczkowski

Urodził się w 1932 roku we Włocławku. Po ukończeniu w 1956 roku  Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH) zamieszkał w Kielcach, z którymi związany jest do dnia dzisiejszego.Fotografią zaraził się w szkole średniej, swoje zainteresowania rozwinął w trakcie studiów. Od 1958 roku był  członkiem Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1968 roku pełnił funkcję jego prezesa. Od 1975 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.
 Należał do grona założycieli Kieleckiej Delegatury, a następnie Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF, gdzie pełnił  funkcję wiceprezesa. Był także członkiem Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej.
 Janusz Buczkowski jest  współtwórcą  „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu” –   nurtu, który na trwałe wpisał się w historię polskiej fotografii. Jest także współorganizatorem I, II, III, IV „Biennale Krajobrazu Polskiego.”
Zdjęcia Janusza Buczkowskiego pokazane zostały na ponad 200. wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace prezentowane były m.in. w  Paryskim Muzeum Historii Fotografii, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Portugalii, a nawet w Japonii. Brał także udział we wszystkich wystawach zbiorowych Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.
 Prace Artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, Muzeum Sztuk Pięknych w Moskwie oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. w zbiorach pisarza Herlinga – Grudzińskiego). Recenzje dotyczące jego twórczości oraz biografie publikowane były wielu pismach codziennych, periodykach kulturalnych oraz w fachowych pismach fotograficznych.
 Za swoją twórczość otrzymał szereg nagród i odznaczeń: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia, medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, „Zasłużony dla Kielecczyzny”, nagrodę miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Uhonorowany został również międzynarodowym tytułem „Artysta -FIAP” .  
Janusz Buczkowski nadal aktywnie zajmuje się fotografią artystyczną bierze czynny udział w wystawach i spotkaniach autorskich.
Artysta nie stroni również od pióra i jest autorem książek „Przygody z fotografią”, „Wspomnienia z tamtych lat 1939-2012r.” oraz powieści „Przeklęty spadek” i „Przeklęty spadek”.

Fot. Janusz Buczkowski - Klonówka 1978 rok

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 168

Gazeta Aleksandrowska nr 207

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video