Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Najbliższy weekend we Włocławku

Warto poznać ofertę kulturalną Włocławka  na najbliższy weekend.

Już w piątek 26 września o godzinie 17:00 w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12 odbędzie się otwarcie wystawy Wit Płażewski (1932-2004). Inspiracja życiem. Otwarta w roku obchodów 10. rocznicy śmierci Wita Płażewskiego ekspozycja pokazuje bogactwo tematów podejmowanych przez artystę oraz różnorodność materiałów, w których pracował. Urodzony we Włocławku rzeźbiarz, ceramik i projektant kształcił się w Gdańsku oraz we Wrocławiu. Obdarzony niezwykłym talentem i zmysłem rzeźbiarskim był autorem realizacji monumentalnych, brył ceramicznych zdobiących parki i skwery, portretów, medali i plakiet. Wielka odwaga języka plastycznego zaowocowała śmiałymi projektami form użytkowych dla Zakładów Ceramiki Stołowej we Włocławku, których stworzył blisko 1500 oraz dla Huty Szkła "Irena" w Inowrocławiu. Dzięki umiejętności "zaprzyjaźnienia" się z materią rzeźbiarską, Płażewski równie swobodnie potrafił pracować w glinie, metalu, szkle, kamieniu, a także je łączyć. Do dziś podziwiać można we Włocławku pomnik Mikołaja Kopernika czy abstrakcyjną formę na Placu Wolności, które wyszły spod ręki artysty. Prace Wita Płażewskiego znajdują się w zbiorach m. in. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie. Pierwsza we włocławskim Muzeum pośmiertna wystawa artysty jest także pierwszą tak szeroko prezentującą dziedziny i zakres tematyczny jego twórczości. Obok fantastycznej ceramiki użytkowej projektowanej w latach 1957 - 1975 zobaczyć można szkła i kryształy o wyrafinowanych szlifach, które Wit Płażewski stworzył dla Huty Szkła "Irena". Umiejętność uwieczniania cech charakterystycznych postaci pokazują liczne portrety, statuetki i małe formy. Znaleźć wśród nich można wizerunki włocławskich i polskich sportowców (m.in. Zbigniewa Bońka, Jerzego Kuleja, Roberta Korzeniowskiego), wybitnych postaci i osób świętych (Matka Teresa, Jan Paweł II, Jan Matejko, kujawscy bohaterowie Powstania Styczniowego) oraz niezwykłe osobowości z Włocławka (Zdzisław Arentowicz, Henryka Królikowska, Leon Płoszay). Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Jadwigi Płażewskiej. Dzieła najwybitniejszego włocławskiego rzeźbiarza zmarłego w 2004 r. oglądać będzie można do 4 stycznia 2015 r. w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.
Tego samego dnia w Centrum Kultury „Browar B.” w ramach II edycji Jesiennych Spotkań z Kryminałem „Włocławek na celowniku” zaplanowano spotkanie z profilerem Janem Gołębiowskim i dziennikarką Barbarą Szmejter. Dwudniowej imprezie, która rozpoczyna się już 25 września, towarzyszyć będą: konkurs filmowy i tekstowy, pokazy technik kryminalistycznych oficerów ze Szkoły w Pile, wymiana książki za książkę, stoiska Księgarni Matras i Klubu Literackiego Bartnicka 10 oraz warsztaty literackie z udziałem Roberta Ostaszewskiego - prozaika, felietonisty i krytyka literackiego.
W sobotę (27 września) koncertem Starego Dobrego Małżeństwa nowy sezon zainauguruje Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku. Stare Dobre Małżeństwo to zespół złożony z wyśmienitych muzyków, którzy towarzyszą założycielowi a zarazem liderowi grupy – Krzysztofowi Myszkowskiemu, śpiewającemu swoje kultowe piosenki – od najstarszych (Blues o 4 rano, Jak, Komunia, Bieszczadzkie Anioły) po najnowsze, które już uznano za hity! (Topielica, Ogień zapłonie w nas). Soczyste i aromatyczne brzmienie formacji zapewnia niebagatelny zestaw instrumentów wykorzystywanych podczas koncertów. Uwagę słuchaczy na przeszło dwie godziny przykuć powinny: gitary 6cio i 12sto strunowe, dobro, instrumenty klawiszowe, cajon, kontrabas oraz niepowtarzalne brzmienie harmonijki ustnej. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00. 

Z kolei w niedzielny poranek o godzinie 11:00 Teatr Impresaryjny zaprasza na najnowszy spektakl Teatru „Skene” pt: Buratino czyli historia drewnianego pajacyka w reżyserii Mieczysława Synakiewicza, który otworzy kolejny sezon teatralny w ramach cyklu Niedzielnych Spektakli Familijnych. Bilety do nabycie w Teatrze Impresaryjnym w godzinach od 10:00 do 18:00. Więcej informacji pod nr tel: 54 231 47 66.
 Także i w ten weekend Galeria Sztuki Współczesnej przy ul. Miedzianej zaprasza na dwie wystawy. Pierwsza autorstwa Andrzeja Fronczaka - członka Związku Polskich Artystów Plastyków, specjalizującego się w malarstwie sztalugowym i rysunku – zatytułowana jest „Poszukiwania”. Artysta, prace na płótnie, płycie oraz na papierze wykonuje techniką własną. Miał już 37 wystaw indywidualnych, m.in.: w Lubaniu Śląskim, Koszalinie, Słupsku, Włocławku, Ciechocinku, Warszawie, Toruniu oraz w ośrodkach polonijnych w Chicago, Detroit i Paryżu. Uczestniczył w szesnastu plenerach malarskich regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Brał udział w ponad osiemdziesięciu wystawach zbiorowych oraz w wielu konkursach - w tym w dziewięciu o randze międzynarodowej. W 2009 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Włocławka w dziedzinie kultury, a w roku 2012 wyróżnienie. W 2010 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność społeczno-kulturalną. Autorką drugiej fotograficznej wystawy, zatytułowanej „Znane – nieznane Kujawy”, jest Kinga Zofia Sitkiewicz. Artystka pochodzi z Włocławka z wielodzietnej, wielopokoleniowej rodziny. Ukończyła Liceum Plastyczne we Włocławku, Policealną Szkołę Spectrum (fototechnika), Europejską Szkołę Kształcenia Konsultacyjnego w Poznaniu (feng-shui), ma także uprawnienia projektanta wnętrz. Prowadzi pracownię plastyczną Artistic Studio Włocławek. Jest autorką cyklicznej akcji charytatywnej "Namaluj uśmiech", polegającej na malowaniu murali w domach prywatnych i w instytucjach, zajmujących się dziećmi niepełnosprawnymi. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła we Włocławskim Integracyjnym Stowarzyszeniu Artystów Pasja. Główną dziedziną zainteresowań twórczych Kingi Sitkiewicz jest fotografia analogowa - tradycyjna.
Warto dodać, że w najbliższą niedzielę tj. 28 września odbędzie się także festyn miejski „Weekend ze spółkami”. Zapraszamy wszystkich mieszkańców na plac u zbiegu ulic I. Zbiegniewskiej i Wiejskiej.

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video