Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Weekendowa oferta kulturalna

Warto poznać ofertę kulturalną Włocławka i powiatu na najbliższy  weekend.

Galeria Sztuki Współczesnej przy ul. Miedzianej zaprasza na dwie wystawy. Pierwsza autorstwa Andrzeja Fronczaka - członka Związku Polskich Artystów Plastyków, specjalizującego się w malarstwie sztalugowym i rysunku – zatytułowana jest „Poszukiwania”. Artysta, prace na płótnie, płycie oraz na papierze wykonuje techniką własną. Miał już 37 wystaw indywidualnych, m.in.: w Lubaniu Śląskim, Koszalinie, Słupsku, Włocławku, Ciechocinku, Warszawie, Toruniu oraz w ośrodkach polonijnych w Chicago, Detroit i Paryżu. Uczestniczył w szesnastu plenerach malarskich regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Brał udział w ponad osiemdziesięciu wystawach zbiorowych oraz w wielu konkursach - w tym w dziewięciu o randze międzynarodowej. W 2009 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Włocławka w dziedzinie kultury, a w roku 2012 wyróżnienie. W 2010 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność społeczno-kulturalną.
Autorką drugiej fotograficznej wystawy, zatytułowanej „Znane – nieznane Kujawy”, jest Kinga Zofia Sitkiewicz. Artystka pochodzi z Włocławka z wielodzietnej, wielopokoleniowej rodziny. Ukończyła Liceum Plastyczne we Włocławku, Policealną Szkołę Spectrum (fototechnika), Europejską Szkołę Kształcenia Konsultacyjnego w Poznaniu (feng-shui), ma także uprawnienia projektanta wnętrz. Prowadzi pracownię plastyczną Artistic Studio Włocławek. Jest autorką cyklicznej akcji charytatywnej "Namaluj uśmiech", polegającej na malowaniu murali w domach prywatnych i w instytucjach, zajmujących się dziećmi niepełnosprawnymi. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła we Włocławskim Integracyjnym Stowarzyszeniu Artystów Pasja. Główną dziedziną zainteresowań twórczych Kingi Sitkiewicz jest fotografia analogowa - tradycyjna.
 Warto w ten weekend odwiedzić także Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, gdzie trwają dwie wystawy czasowe: „Burczybasy, bazuny i mazanki. Instrumenty polskiej muzyki ludowej” oraz „ Szaro-czerwony Świat. Pamiątki PRL”.  Pierwsza z wystaw związana jest z obchodami dwusetnej rocznicy urodzin Oskara Kolberga - najwybitniejszego badacza polskiej XIX-wiecznej kultury ludowej, który swoją pasję ludoznawczą rozpoczynał od dokumentowania muzyki, pieśni i tańców. Dla osób zainteresowanych jego działalnością ekspozycja stanowi doskonałą okazję, aby obejrzeć oryginalne instrumenty muzyczne, często o nietypowej formie i zaskakującym nazewnictwie, wspominane w opracowaniach dla poszczególnych regionów. Natomiast druga wystawa  gromadzi liczne przedmioty związane z 45-letnią historią Polski Ludowej widzianej z perspektywy Włocławka.

Z kolei w najbliższą niedzielę, tj. 14 września o godzinie 16:00 Muzeum zaprasza na pokaz sypania wzorów piaskiem, który odbędzie się przy gmachu głównym muzeum przy ul. Słowackiego 1a. Impreza przypomni, w jaki sposób z okazji ważnych świąt kościelnych (Wielkanoc, Zielone Świątki) dekorowano dawniej wiejskie izby, gdy w chałupach powszechnie występowały gliniane polepy. Dywany o różnych wzorach, białym piaskiem sypać będzie utalentowana kujawska artystka Zofia Szmajda-Mierzwicka wraz z córką Różą Polewską oraz wnuczką Anitą. Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz haftu kujawskiego, zatem będzie to okazja do kupna pięknie haftowanych ludowych strojów i serwetek oraz spotkania z nestorkami tej dziedziny rękodzieła - Ireną Najdek, a także Reginą Majchrzak. Nie zabraknie również prac Zofii Szmajdy-Mierzwickiej. Chętni będą mogli aktywnie włączyć się do zabawy, a wszystko to przy dźwiękach kujawskiej muzyki w wykonaniu Kapeli spod Kowala. W obchodzonym Roku Oskara Kolberga należy podkreślić fakt, że w 1990 r. kapeli przyznano prestiżową nagrodę imienia tego badacza. Jest ona także tegorocznym laureatem Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz wielokrotnym laureatem Spotkań z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku. W repertuarze znajdą się kujawskie melodie i pieśni, także w wykonaniu Zofii Szmajdy-Mierzwickiej, która jako jedyna występuje z zespołem od momentu jego powstania w 1968 r. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. W przypadku deszczowej pogody impreza się nie odbędzie.
Warto dodać, że w najbliższą niedzielę tj. 14 września odbędzie się festyn miejski „Weekend ze spółkami”. Zapraszamy wszystkich mieszkańców na włocławskie bulwary w godzinach od 16:00 do 20:00.

W gminie Choceń 14 września (niedziela) dożynki w parku w Śmiłowicach rozpoczynające się mszą polową o godz. 12.00.

W Brześciu Kujawskim w niedzielę 14 września na stadionie miejskim od godz. 9.00 rozgrywany będzie turniej tenisa ziemnego o puchar burmistrza

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 176

Gazeta Aleksandrowska nr 215

Gazeta Ciechocińska nr 167

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video