Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

ZIT włocławski. Porozumienia podpisane

Prezydent Włocławka i przedstawiciele dziewięciu okolicznych gmin podpisali  porozumienie w sprawie ZIT. Spotkanie odbyło się 7 lipca  w Browarze B.

Do włocławskiego ZIT oprócz miasta Włocławka należy siedem gmin z powiatu włocławskiego: miasto Kowal, gmina Kowal, Brześć Kujawski, Lubanie, Fabianki, Choceń, Włocławek oraz dwie gminy z powiatu lipnowskiego: Bobrowniki i Dobrzyń nad Wisłą.
Porozumienie dotyczy wzajemnej współpracy przy realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Włocławka i obszaru powiązanego z nim funkcjonalnie. Zgodnie z treścią porozumienia, Związek ZIT Włocławka zobowiązuje się do realizacji założeń Strategii województwa kujawsko-pomorskiego do roku 2020 poprzez m.in.: wspieranie rozwiązań integrujących przestrzeń miasta i obszaru powiązanego z nim funkcjonalnie w zakresie współpracy samorządów i optymalizacji rozwiązań organizacyjnych, systemowych; poprawę dostępności komunikacyjnej Włocławka w relacjach wewnątrzregionalnych, w tym przede wszystkim z Toruniem i Bydgoszczą; aktywizację społeczno-gospodarczą poprzez tworzenie miejsc pracy oraz zapewnienie sprawnych i dostępnych usług publicznych.
- Spotkanie, na którym podpiszemy umowy  jest ukoronowaniem pewnego etapu prac planistycznych formalno-prawnych i administracyjnych – mówił prezydent Andrzej Pałucki. - W przeciwieństwie do innych ten etap przebiegał u nas bez zgrzytów, co jest bardzo  dobrym prognostykiem na przyszłość.  Najtrudniejszy okres przed nami, bo pod te ogólne zapisy musimy załączyć dobre programy i zaplanowane środki.
Za dotychczasowy  trud współpracy wszystkim partnerom, w imieniu marszałka Piotra Całbeckiego podziękował  Rafał Pietrucień, dyrektor Planowania Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim. 

- ZIT -  to nie tylko same projekty, jest to  ważny instrument współpracy,  integrujemy się w szerszym obszarze, a  Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Włocławka i obszaru powiązanego z nim funkcjonalnie są tego dobrym przykładem – mówił   Rafał Pietrucień.  - Po raz pierwszy budujemy strategie terytorialne,  uczymy się  jak budować wspólne projekty korzystne dla miasta i gmin.  ZIT będzie finansowany  z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego. Wstępnie na ZIT przeznaczonych jest 35 milionów euro.

Podpisanie umów to bardzo dobra okazja do pewnego podsumowania kilkumiesięcznych wspólnych prac podjętych razem z prezydentem Andrzejem Pałuckim, wiceprezydentem Jackiem Kuźniewiczem, przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego oraz wójtami i burmistrzami dziewięciu gmin – mówi Ewa Braszkiewicz, wójt Gminy Włocławek. ZIT  gwarantuje, że małe gminy nie będą musiały konkurować o środki unijne z dużym miastem. Zgodna współpraca powinna się przełożyć na efektywne działania dające gwarancję wyższego poziomu życia mieszkańców naszego regionu.

Na pytanie dlaczego dołączyli do Włocławka, a nie do powiatu włocławskiego wszyscy zgodnie odpowiadają, że zaważyły kwestie finansowe. Unia Europejska prowadzi politykę wzmacniania miast i ich terenów funkcjonalnych. Ma to odbicie w dostępności do pieniędzy. W przypadku „pójścia” z  Powiatem Włocławskim gminy nie mogłyby skorzystać  z wielu funduszy. Razem z Włocławkiem mają także możliwość sięgnięcia po środki krajowe. Takich środków nie  dostaną powiaty.

(j)

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 176

Gazeta Aleksandrowska nr 215

Gazeta Ciechocińska nr 167

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video