Plac Wolności widziany oczami młodych architektów
Ponad 30 prac wpłynęło na studencki konkurs, którego tematem było opracowanie funkcjonalno-przestrzennej koncepcji zagospodarowania placu Wolności we Włocławku Najlepsze prace zostały nagrodzone przez Andrzeja Pałuckiego, prezydenta Włocławka. Łączna kwota przeznaczona na nagrody i wyróżnienia w tym konkursie to 7 tysięcy złotych.
Jury oceniło w sumie 31 prac, w większości sporządzonych przez zespoły dwuosobowe. I. miejsce i 3 tysiące złotych zdobył duet Agnieszka Grabowska i Agnieszka Grabowska. Dziewczyny razem trafiły na Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej. Łączy je wspólne imię i nazwisko, a od teraz także autorstwo najlepszej koncepcji przebudowy włocławskiego Placu Wolności. - W naszej koncepcji kluczową rolę odgrywa zieleń i miejsca do wypoczynku - mówi Agnieszka Grabowska, współautorka zwycięskiej koncepcji.- Dla młodzieży zaprojektowałyśmy skatepark. Wprowadziłyśmy również element wody, która wydobywa się z posadzki podkreślając historyczną oś placu i nawiązując tym samym do rzeki Wisły. Głównym motywem stał się most, dla nas charakterystyczny elementem dla miasta. Bardzo nam się spodobał i dlatego wykorzystałyśmy motywy mostu w naszej koncepcji. Budowle z użyciem elementów mostu na placu mają pełnić funkcję centrum komunikacyjnego, a także małej galerii wystawienniczej i centrum handlu.
II. miejsce i 2 tysiące złotych powędrowały do Artura Baranowskiego. III. miejsce i tysiąc złotych zdobył duet: Adrian Grzybowski i Marcin Gęzikiewicz. Włocławski ratusz postanowił również wyróżnić dwie kolejne prace. Nagrodą w postaci 500 zł zostały nagrodzone zespoły w składzie: Katarzyna Formela i Dawid Gawelski oraz Elżbieta Grzyb i Tomasz Gauza.
– To nie pierwsza przymiarka do zmiany wizerunku Placu Wolności, który do tej pory ma układ komunikacyjny pochodzący z XIX. wieku – mówi Andrzej Pałucki, prezydent Włocławka.- Chcielibyśmy, żeby ten plac pełnił funkcje rekreacyjne i wypoczynkowe. Niestety próba zmiany sprzed kilku lat nam się nie powiodła, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Współpraca ze studentami z Politechniki Poznańskiej jest innym spojrzeniem na tę część miasta, spojrzeniem osób spoza Włocławka, chociaż wśród laureatów jest jeden włocławianin. Chcemy te prace poddać konsultacjom z mieszkańcami, tak żeby to włocławianie zdecydowali o ostatecznej koncepcji zmian na Placu Wolności.
Podsumowując, w konkursie brali udział studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Tworząc autorskie koncepcje studenci musieli kierować się zasadami kompozycji urbanistycznej i kształtowania wizerunku Włocławka w kategoriach konkurencyjności i public relation. Projektowane rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne musiały cechować się wysoką wartością społeczną, kulturową, ekologiczną, organizacyjną i marketingową. Tworząc projekty studenci Politechniki Poznańskiej musieli uwzględnić kilka wytycznych. Ważne było uwzględnienie Placu Wolności jako głównego, charakterystycznego dla miasta placu o funkcji m.in. reprezentatywnej i wypoczynkowej, oraz jako ważny element osi urbanistycznej i komunikacyjnej.
Skład jury konkursowego tworzyli: dr inż. architekt Przemysław Biskupski – przewodniczący; dr inż. architekt Krzysztof Borowski, prof. nadzw. – sędzia; mgr inż. architekt Maciej Markowski jako ekspert niezależny; mgr inż. architekt Bartłomiej Babiński; Agnieszka Zientarska – zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych oraz Jolanta Stańczak – Architekt Miejski.
Na zdjęciu u góry praca, która zajęła I miejsce - duet Agnieszka Grabowska i Agnieszka Grabowska
Poniżej - praca - II. miejsce autorstwa Artura Baranowskiego