Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Żywa muzyka tradycyjna Kujaw. Janusz Prusinowski Trio

29 czerwca o godzinie 19:00 we włocławskim Centrum Kultury Browar B odbędzie się koncert Warszawy Wschodniej i Janusz Prusinowski Trio z towarzyszeniem zespołów ludowych z Kujaw.


“W programie koncertu znajdą się stare melodie kujawskie - pieśni, przyśpiewki i kujawiaki instrumentalne, które znaleźliśmy w archiwach muzycznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Polskiego Radia. Nagrania powstały bardzo dawno, nie były publikowane i mało kto wie o ich istnieniu. Jak się jednak okazało, kryją w sobie prawdziwe skarby. Choć sami nie pochodzimy z Kujaw, postanowiliśmy poznać tę muzykę bliżej, zinterpretować ją dla siebie i wykonywać na koncertach w różnych miejscach Polski i na świecie, gdzie jest ona przyjmowana z ogromnym zainteresowaniem. Czym różni się nasze podejście do niej od podejścia rdzennych Kujawiaków? Czy gramy po kujawsku czy po warszawsku? Jak wspomina się w regionie dawne zwyczaje i towarzyszące im dźwięki? Czy stare melodie są jeszcze dzisiaj komuś potrzebne? Co możemy wspólnie zrobić, aby muzyka, uznawana przez naukowców za idiom polskości, przywoływana jako ważna inspiracja Fryderyka Chopina, nie zaginęła?

To pytania, które chcemy zadać naszej publiczności. Mamy nadzieję, że uda nam się doświadczyć piękna tej muzyki i jej mocy tworzenia wspólnoty również podczas nieoficjalnej części wydarzenia, czyli w czasie zabawy tanecznej, tuż po zakończeniu koncertu.” - tak o programie koncertu pisze Zespół Warszawa Wschodnia.

Koncert odbywa się w ramach programu zainicjowanego przez Fundację Ari Ari “Puste noce. Archaizmy ludowe na Kujawach”, którego celem jest przeprowadzenie cyklu działań animacyjnych i badawczych inspirowanych kulturą ludową Kujaw.

Wstęp wolny!
Występują:
Janusz Prusinowski Trio to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych -a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność – z nowoczesnością.
Rozpoznawalny styl Trio stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i… człowiek współczesny. Co można wydobyć z archaicznych, na pozór prostych melodii i rytmów bez uciekania się do mody na miksowanie sampli? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, ekspresją zaś – rocka.

W latach 2008–2010 Trio kilkakrotnie występowało we Francji i we Włoszech (m.in. na festiwalu Corso Polonia w Rzymie), a także w Gruzji, Azerbejdżanie, Estonii, USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center), Kanadzie (Vancouver Folk Music Festival), Belgii, Portugalii, Luksemburgu i oczywiście w Polsce. W 2010 roku muzycy skupili się na wiejskich źródłach muzyki Fryderyka Chopina – powstał specjalny program przygotowany we współpracy z pianistami: Januszem Olejniczakiem, Magdaleną Wojciechowską i Nargiz Alijarową. Zespół grał również wspólne koncerty z Michałem Urbaniakiem, Arturem Dutkiewiczem i Alimem Gasymowem. Muzyka Trio rozbrzmiewa też w przedstawieniach teatralnych Teatru Narodowego i Teatru Polskiego Radia.

Warszawa Wschodnia - zespół wokalny zajmujący się dokumentacją, rekonstrukcją i wykonywaniem polskich, rosyjskich i ukraińskich pieśni tradycyjnych, a także organizacją wydarzeń kulturalnych.
W jego repertuarze znajdują się utwory, zbierane przez członków grupy podczas licznych podróży etnograficznych głównie na ukraińskie Polesie, do południowo-zachodniej w Rosji, a w Polsce - na Kurpie, Kujawy czy Mazowsze. Ważnym źródłem są także polskie, ukraińskie i rosyjskie archiwa muzyczne.

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 176

Gazeta Aleksandrowska nr 215

Gazeta Ciechocińska nr 167

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video