Dziesięć gmin utworzy włocławski ZIT
Publikujemy fragment rozmowy z Jackiem KUŹNIEWICZEM, wiceprezydentem Włocławka. Całość można będzie przeczytać w gazecie "Tu i Teraz już w najbliższy wtorek.
Rady gmin podejmują uchwały o przystąpieniu do współpracy przy realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Włocławka, taką podjęła 16 czerwca Rada Gminy Włocławek. Już wiadomo, że do włocławskiego ZIT przystąpi dziesięć samorządów. Pozostałe gminy o środki unijne będą się starały razem z powiatem. Mówią, że przyczynił się pan do podziału powiatu włocławskiego.
Jacek Kuźniewicz - Powiat sam się podzielił i to nie tylko z powodu ZIT. Do włocławskiego ZIT oprócz miasta Włocławka będzie należało siedem gmin z powiatu włocławskiego: Miasto Kowal, Kowal, Brześć Kujawski, Lubanie, Fabianki, Choceń, Włocławek oraz dwie gminy z powiatu lipnowskiego: Bobrowniki i Dobrzyń nad Wisłą. Gminy miały wolny wybór. Myślę, że większość wybrała włocławski ZIT dlatego, bo daje on większą paletę możliwości poprzez większy zasięg merytoryczny. Miasto Włocławek ma większy potencjał, aby generować i tworzyć projekty, można realizować więcej tematów, a tym samym mieć większe szanse na dofinansowanie.
ZIT dla Włocławka ma usankcjonowanie w prawie, także krajowym bowiem Włocławek jest w ramach koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju usytuowany jako miasto regionalne i dlatego będzie miał preferencje w programach krajowych, czego powiat nie ma.
Natomiast powiat włocławski utworzy Obszar Rozwoju Gospodarczego, powszechnie zwany ZIT-em powiatowym, który jest wymysłem marszałka województwa.
Do końca czerwca wszystkie samorządy tworzące włocławski ZIT podejmą stosowne uchwały, a w lipcu będziemy podpisywać porozumienia.
Więcej w gazecie "Tu i Teraz" - wersja papierowa gazety we wtorek