Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Odkrywanie Kłóbki. Promocja książki Arkadiusza Ciechalskiego

Nie przypadkowo promocja nowej książki o Kłóbce autorstwa Arkadiusza Ciechalskiego odbyła się w  Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Bowiem Muzeum w latach 2010 – 2013 prowadziło kompleksowe prace remontowe i adaptacyjne zabytkowych zabudowań skansenu w Kłóbce oraz  rewitalizację parku dworskiego. Odbudowano także dawny dwór istniejący od XV wieku, który zmieniał swoje oblicze i właścicieli, m.in Godziembów, Kłobskch herbu Pomian, Boczkowskich, Komeckich herbu Ślepowron i od 1822 do 1945  roku Orpiszewskich.  Dzisiaj Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, jednostka organizacyjna podległa samorządowi województwa jest właścicielem i administratorem dworu, który po przebudowie  czeka na otwarcie oraz skansenu. Jak zapewnił  Piotr Nowakowski, dyrektor muzeum - otwarcie dworu nastąpi jeszcze w tym roku.
Ponieważ Kłóbka została włączona do kujawsko-pomorskiego szlaku Fryderyka Chopina, stad też tytuł  książki Arkadiusz Ciechalskiego  -  „Kłóbka – wieś na szlaku chopinowskim”.

- Pierwszy raz do Kłóbki pojechałem na rowerze w latach 80-tych i zachwyciła mnie ta wieś – mówi Arkadiusz Ciechalski, polonista, wicedyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu. - Zauroczyłem się tą miejscowością, ponieważ jest inna od równinnego krajobrazu Kujaw. Wtedy, jeszcze nie wiedziałem, że można  tu odkryć tak wiele walorów kulturowych, historycznych, społecznych i krajobrazowych.
Książka ma charakter popularno-naukowej monografii, składającej się z kilkudziesięciu szkiców przedstawiających historię i współczesność Kłóbki. Ma blisko trzysta stron zawierających bogaty materiał ilustracyjny,  zarówno archiwalny jak i współczesny. Na jej kartach znajduje się szereg biografii znanych osób związanych z miejscowością i informacje o miejscowych zabytkach i wydarzeniach historycznych. Uzupełnieniem publikacji są wiersze i teksty piosenek autorstwa Bogdana Lisowskiego, emerytowanego nauczyciela, poety, gawędziarza, a także prezesa Towarzystwa Miłośników Kłóbki im. Marii Wodzińskiej Orpiszewskiej.
Podczas prezentacji wystąpił zespół „Marynia” z Kłóbki, śpiewając piosenki, w tym najnowszą o Kłóbce autorstwa Bogdana Lisowskiego.
„Kłóbko, Kłóbko – szczodra wiosko.
Żyć nam z Tobą cudnie, bosko.
Wszystko chcesz nam z siebie dawać,
By się z nami nie rozstawać.”
Dla tych, którzy jeszcze w Kłóbce, położonej w gminie Lubień Kujawski nie byli warto wspomnieć, że  wieś z szlacheckim dworem i parkiem oraz odtworzoną dawną wsią kujawską w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym, otwartym w 1993 roku, a także  neogotyckim kościołem z końca  XIX wieku  stanowi  spójny układ przestrzenny,  który daje pełny obraz wsi  szlacheckiej i chłopskiej z dawnej epoki w miejscu autentycznym, zamieszkanym przez wieki przez kolejne pokolenia.

„WIEŻ KATEDRY- WIARY TCHNIENIE,
JAK DWA PALCE – ZNAK VIKTORII.
KTÓRE TO JUŻ POKOENIE
TAK PRZECHODZI DO HISTORII”

(fragmenty tekstu piosenki – Bogdan Lisowski)
(jp)

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 168

Gazeta Aleksandrowska nr 207

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video