Z Rancza do włocławskiej biblioteki
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza od wielu lat włącza się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W tym roku głównym wydarzeniem będzie spotkanie z Arturem Barcisiem, który odsłoni swe drugie, literackie oblicze.
Szczegółowy plan imprez i zajęć dla dzieci
22-25 kwietnia
„Książka idzie w świat”- zajęcia czytelniczo-plastyczne -Filia Dziecięca nr 2, ul. Dziewińska 17
23 kwietnia, godz. 10.00 -Prezentacja „czytaka” (urządzenia do odtwarzania książki cyfrowej) oraz audiobooków (książki mówione) – zajęcia dla dzieci - Filia Książki Mówionej, ul. Warszawska 11/13 (Sala Kameralna)
23 kwietnia, godz. 17.00 Spotkanie z Arturem Barcisiem (Artur Barciś- polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser; współautor zbioru opowiadań terapeutycznych dla dzieci „Bajkoterapia, czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać”, oraz „Rozmów bez retuszu”) - Sala Kameralna, ul. Warszawska 11/13
24 kwietnia, godz. 12.00-15.00 Wymiana książek „Książka za książkę” Sala Kameralna, ul. Warszawska 11/13
24 kwietnia, godz. 16.30 Podsumowanie konkursu plastycznego „Zakładka jak dzieło sztuki” - Sala Kameralna, ul. Warszawska 11/13
24 kwietnia, godz. 17.00 – Świąteczny dyżur bajkowy dla dzieci z ich opiekunami (uczestnicy proszeni są o przyniesienie swoich ulubionych książek) - Sala Kameralna, ul. Warszawska 11/13
26 kwietnia, godz. 9.00 – 13.00 - Kiermasz książki używanej Filia nr 3, ul. Wieniecka 14
Udział we wszystkich przedsięwzięciach jest bezpłatny.
Wystawy:
22 – 30 kwietnia: „Książki mojego dzieciństwa” - wystawa - Filia nr 6, ul. Żytnia 66/68
15 kwietnia-16 maja - „Czar starych książek” - wystawa książek z przełomu XiX i XX wieku - Filia nr 9, ul. Sielska 6
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.
(na podstawie www.swiatowydzienksiazki.pl )