Włocławek wspólnie z gminami tworzy ZIT
Włocławek intensywnie przygotowuje się do realizacji przedsięwzięć w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), które są nowym narzędziem wspierania miast i powiązanych z nimi obszarów funkcjonalnych
. W nowym rozdaniu funduszy unijnych na ZIT-y pieniądze ulokowane są w Regionalnych Programach Operacyjnych, jednak aby po nie sięgnąć gminy muszą zawrzeć porozumienia.
Podczas spotkania 9 kwietnia w Urzędzie Miasta, któremu przewodniczył wiceprezydent Jacek Kuźniewicz wójtowie i burmistrzowie gmin, które prawdopodobnie podpiszą porozumienie ZIT rozmawiali o możliwości realizacji wspólnych projektów. Gorących dyskusji jak w przypadku Torunia i Bydgoszczy nie było.
Z prowadzonych aktualnie analiz wiadomo, że trzy gminy: Włocławek, Fabianki i miasto Kowal spełniają warunki dla ZIT, ale biorąc od uwagę wybudowaną autostradę A1 - to z pewnością krąg obszarowy poszerzy się o kolejne gminy: Kowal, Brześć Kujawski, Lubanie, Choceń, a także Dobrzyń nad Wisłą. Ostateczne granice obszaru ZIT jeszcze nie zostały wytyczone.
- Od razu chcę rozwiać mity, nieprawdziwe krążące informacje –mówi wiceprezydent Jacek Kuźniewicz. - Po pierwsze - to nie jest tak, że będziemy we Włocławku razem z gminami realizować jedną, czy też kilka wspólnych inwestycji. Po drugie nie jest też prawdą, że każda gmina będzie realizowała taką samą inwestycję. Zapewne Włocławek z racji wielkości miasta i swojej funkcji będzie tych inwestycji miał więcej. M.in. planujemy zrealizować projekty inwestycyjne wykorzystujące potencjał autostrady i Wisły oraz związane z efektywnością energetyczną. Wspólne cele muszą mieć wymiar nie tylko gospodarczy i przestrzenny, ale także, a może przede wszystkim - społeczny.
Więcej w rozmowie z wiceprezydentem Jackiem Kuźniewiczem w kwietniowym wydaniu gazety „Tu i Teraz”, które ukaże się tuż przed Wielkanocą