Festiwal Nauki, Kultury i Przedsiębiorczości rozpoczęty
Wykładem inauguracyjnym prof. Andrzeja Strzeleckiego rektora Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, znanego aktora i miłośnika golfa rozpoczął się jubileuszowy V Festiwal Nauki, Kultury i Przedsiębiorczości.
Festiwal jest wspólnym projektem popularyzatorskim środowisk naukowych, gospodarczych i kulturalnych Włocławka oraz regionu Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.
Festiwal potrwa do 12 kwietnia. Przygotowanych zostało ponad 100 propozycji programowych z wielu dziedzin nauk społecznych, humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych i technicznych. Treści programu festiwalowego promować będą postawy sprzyjające zgłębianiu wiedzy i umiejętności jej zastosowania w życiu codziennym. W tym kontekście położony będzie akcent na wzmacnianie potrzeby ustawicznego poszerzania horyzontów intelektualnych i poznawczych bez względu na wiek, płeć i sytuację życiową uczestników Festiwalu.
Kolejne ciekawe propozycje to:
Patologie XXI wieku – prostytucja i handel ludźmi
To tytuł seminarium naukowego, które organizuje w dniu 11 kwietnia o godz.10.00 Wydział Nauk Pedagogicznych WSHE. Ma ono na celu przedstawienie problematyki zachowań związanych z prostytuowaniem się oraz handlem ludźmi. Są to zagadnienia, o których można kolokwialnie stwierdzić, że przeciętny człowiek wie o nich „wszystko i nic”. Dominuje postrzeganie, zgodnie z którymi prostytucja dotyczy tylko kobiet z marginesu społecznego, zaś handel ludźmi to zjawisko, które odbywa się „gdzieś daleko” w ubogich, dopiero rozwijających się krajach. Poprzez spotkanie naukowe chcemy pokazać, że prostytucja jest znacznie głębszym problemem o różnorodnej genezie, wynikającym nie tylko z chęć zdobycia funduszy, zaś handel ludźmi nierzadko ma miejsce na naszym rodzimym, polskim „podwórku”. Seminarium uświetnią swoją obecnością zaproszeni prelegenci (m.in. prof. dr hab. Brunon Hołyst czy Anna Rostocka – dyrektor warszawskiego biura Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji), którzy dzieląc się posiadaną wiedzą oraz bogatym doświadczeniem zawodowym pomogą w jak najlepszym stopniu poszerzyć świadomość na temat poruszanych problemów.
Seminarium odbywa się w Collegium Novum WSHE, ul. Okrzei 94A, sala nr 10 I p.
Dyktando Włocławskie
Tradycją każdej edycji Festiwalu Nauki, Kultury i Przedsiębiorczości jest organizacja Dyktanda Włocławskiego pod patronatem Prezydenta Miasta Włocławek. Tegoroczne przedsięwzięcie adresowane jest do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Organizatorem Dyktanda jest dr Adam Wróbel, prof. nadzw. WSHE - kierownik Studium Języka Polskiego i Kultury Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku. Tematyka Dyktanda, jak pisze prof. Adam Wróbel, „związana jest przede wszystkim z Włocławkiem – prastarym, nadwiślańskim grodem półlegendarnego Włodzisława i jego urokliwymi okolicami”. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane m.in. przez Prezydenta Miasta Włocławek oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Dyktando Włocławskie odbędzie się w dniu 11 kwietnia 2014 r. (piątek) o godz.12.00 w Collegium Novum WSHE, ul. Okrzei 94A, sala nr 30 III p.
II Memoriał Piłki Siatkowej „Stop Przemocy Wobec Dzieci”
Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku organizuje w dniu 12 kwietnia II Memoriał Piłki Siatkowej im. Janusza Korczaka pod hasłem „Stop Przemocy wobec Dzieci”. Zeszłoroczna edycja potwierdziła, że tego rodzaju projekty wpisujące się w protest przeciwko przemocy wobec dzieci, skupiają wiele życzliwych osób oraz instytucji i cieszą się pozytywną opinią wśród społeczności lokalnej. W zawodach wezmą udział drużyny: kuratorów sądowych okręgu włocławskiego, klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, więźniowie, mieszkańcy schroniska „Caritas”, reprezentacja Domu Dziecka w Lubieniu Kujawskim, strażacy PSP, reprezentacje mediów włocławskich oraz polsko-ukraińska drużyna studentów WSHE. Celem Turnieju jest, jak piszą organizatorzy, wzrost świadomości społeczeństwa - w szczególności rodziców - że przemoc werbalna (krzyk, wyzwiska, obraźliwe etykiety), niesie za sobą długotrwałe negatywne konsekwencje, wpływające zarówno na obecne, jak i przyszłe funkcjonowanie dziecka. A rywalizacja sportowa niech nie kojarzy się z bezpardonową walką i negatywnymi zachowaniami nasyconymi przemocą.
Patronat honorowy nad Memoriałem przyjęli: Senator RP Andrzej Person, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Memoriał organizuje Wydział Nauk Pedagogicznych oraz Akademicki Związek Sportowy WSHE.
Turniej odbędzie się w godz.10.00 – 17.00 w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włocławku, ul. Chopina 8.