Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Spółdzielnia Energetyczna Lubień Kujawski i likwidacja dwóch szkół, których budynki będą pełniły inne funkcje - to główne tematy sesji rady miejskiej

Dziesiątą sesję Rady Miejskiej w Lubieniu Kujawskim otworzyła przewodnicząca rady Jolanta Grauman.  Radni podjęli szereg uchwał m.in. dwie dotyczące likwidacji szkół podstawowych w Kaliskach i Kanibrodzie.

Obie te uchwały poprzedzone były podjętymi w ubiegłym roku uchwałami o zamiarze likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej im. st. sierż. Mieczysława Majchrzaka w Kaliskach oraz o zamiarze likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej w Kanibrodzie. Przyczyną była zbyt mała liczba uczniów w obu szkołach, w których były klasy dwu i czteroosobowe. Uchwały te zyskały akceptacje kuratorium oświaty i związków zawodowych, więc podjęcie uchwał o likwidacji tych szkół było formalnością. 

Budynek po szkole w Kaliskach został już w dużej części zagospodarowany. Utworzono tam miejsce dla kół gospodyń wiejskich oraz Izbę Pamięci, a pozostałe pomieszczenia są wynajmowane lokalnym firmom. Gmina Lubień Kujawski szczególnie zachęca do wynajmu podmioty świadczące usługi medyczne oraz inne o niskiej uciążliwości społecznej, takie jak przychodnie lekarskie, gabinety rehabilitacyjne czy usługi psychologiczne. Informacje dotyczące wynajmu pomieszczeń można uzyskać pod numerem telefonu: 54 284-43-20.

Natomiast parter budynku po szkole w Kanibrodzie będzie przeznaczony na utworzenie dziennego domu pomocy dla osób z niepełnosprawnościami. To projekt, który ma duże szanse na dofinansowanie w wysokości 55 proc., przez okres trzech lat. Wniosek o dofinansowanie został złożony do Urzędu marszałkowskiego w Toruniu w ubiegłym roku i jest pozytywnie oceniony. 

Spółdzielnia Energetyczna Lubień Kujawski

Zanim radni podjęli uchwałę w sprawie utworzenia i przystąpienia przez Gminę Lubień Kujawski do spółdzielni energetycznej o nazwie „Spółdzielnia Energetyczna Lubień Kujawski” jeden z radnych domagał się zdjęcia jej projektu z porządku obrad. Uzasadniał to brakiem przedstawienia biznes planu.  Po wstępnych wyjaśnieniach burmistrza Marka Wilińskiego radni przegłosowali, że będzie ona procedowana. 

W rozumieniu ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze lub ustawy z dnia 4 października 2019 r. o spółdzielniach rolników, spółdzielnia energetyczna jest spółdzielnią, której przedmiot działalności polega na wytwarzaniu energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii i równoważenie zapotrzebowania energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków, przyłączonych do zdefiniowanej obszarowo sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub sieci dystrybucyjnej gazowej, lub sieci ciepłowniczej.

- Spółdzielnia energetyczna to dobrowolne zrzeszenie osób fizycznych, przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego na poziomie lokalnym, aby wspólnie wytwarzać, zarządzać i konsumować energię. Najważniejszym punktem przekonującym do spółdzielni energetycznych jest obniżenie kosztów energii średnio o około 30-50 proc. – wyjaśniał Marek Wiliński, burmistrz Lubienia Kujawskiego. - Spółdzielnie nie mają obecnie określonej górnej granicy liczby członków, obowiązuje minimalny próg członkowski. Aby założyć spółdzielnię, wymagane jest uczestnictwo co najmniej trzech osób prawnych lub 10 osób fizycznych. Obowiązują również ograniczenia dotyczące maksymalnej mocy instalacji, które wynoszą: 10 MW dla energii elektrycznej, 30 MW dla ciepła, 40 milionów m³ biogazu rocznie. Spółdzielnia posiada osobowość prawną. Jej funkcjonowanie reguluje statut. Spółdzielnia działa przez swoje organy. Członkami spółdzielni (spółdzielcami) mogą być osoby fizyczne lub osoby prawne.

 

Kolejne, podjęte przez radnych uchwały dotyczyły udzielenia dotacji na zabytki w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. To dotacja dla Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Prokopa w Kłóbce na przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich kaplicy cmentarnej w Kłóbce w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dotacja dla Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Lubieniu Kujawskim na przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich domu Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Lubieniu Kujawskim oraz dotacja dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim na przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich ogrodzenia przy kościele parafialnym p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim.

Radni nie wyrazili zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy Lubień Kujawski na 2026 rok. Fundusz sołecki jest formą budżetu partycypacyjnego. To środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw. Powodem nie wyodrębnienia funduszu sołeckiego jest zmniejszona wysokość zwrotu z budżetu państwa części wydatków gmin wykonanych w ramach funduszu sołeckiego.

Jolanta Pijaczyńska  

10. sesja Rady Miejskiej w Lubieniu Kujawskim

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 179

Gazeta Aleksandrowska nr 219

Gazeta Ciechocińska nr 171

Ziemia michałowska nr 357

Najnowsze Video