Gostynińsko – Włocławski Park Krajobrazowy ma już 45 lat
Na okrągłym logo parku widnieje rycyk, ptak lęgowy z długim, żółtawym, ciemnym na końcu dziobem, dość długą jak na siewkowe szyją i bardzo długimi nogami. Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy obchodził 45 – lecie utworzenia. Z tej okazji odbyła się dwudniowa (10 i 11 października) jubileuszowa konferencja „Nasza misja – niska emisja”.
Uroczystość jubileuszu 45 – lecia Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego rozpoczęła się w Wielopokoleniowym Centrum Aktywności Rodzinnej w Baruchowie. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego – Maria Wiśniewska - dyrektor departamentu środowiska wraz z pracownikami, dyrektorzy wszystkich parków krajobrazowych w Polsce, Maria Palińska dyrektor biura Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, dyrektorzy szkół, przedstawiciele samorządów powiatowych. Gości powitał dyrektor GWPK Andrzej Sieradzki
Jubileusz powstania Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego był okazją do złożenia podziękowań byłemu, długoletniemu dyrektorowi Parku Witoldowi Kwapińskiemu i odchodzącemu na emeryturę Leszkowi Urbankiewiczowi.
Po uroczystym otwarciu obchodów jubileuszowych pierwszego dnia odbyły się dwie sesje referatowe. Drugiego dnia uczestnicy wydarzenia pojechali autokarem do Nowego Duninowa gdzie odbyła się sesja terenowa pn. „Walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe okolic GWPK” i rejs statkiem po Wiśle.
Gostynińsko – Włocławski Park Krajobrazowy powołano Uchwałą Wojewódzkich Rad Narodowych w Płocku i Włocławku 5 kwietnia 1979 roku. Obejmuje powierzchnię 39 tys. ha dwóch województw: kujawsko – pomorskiego (ponad 22 tys. ha) i mazowieckiego. Park rozpościera się pomiędzy Włocławkiem i Płockiem. W województwie kujawsko – pomorskim obejmuje gminy: Baruchowo, Kowal i Włocławek. Siedziba parku znajduje się w Kowalu na Pojezierzu Gostynińskim. W granicach parku istnieje 14 rezerwatów przyrody, z których tylko 4: „Olszyny Rakutowskie”, „Wójtowski Grąd”, „Jazy” i „Jezioro Rakutowskie” leżą w granicach województwa kujawsko-pomorskiego. Ponad 60 proc. parku pokrywają lasy sosnowe i bory mieszane. Znajduje się tam ponad 40 jezior z fenomenalnym w skali światowej jeziorem Gościąż. Charakterystyczne uwarstwienie osadów rejestrujących 12 tysięcy lat historii tego zbiornika tworzy unikalny kalendarz geologiczny. W granicach parku rozpoznano około 800 gatunków roślin naczyniowych, z których 1/5 to rzadkie gatunki. Jest tu aż 117 pomników przyrody, obejmujących 222 drzewa a w tym 4 aleje. W otoczeniu jezior można spotkać około 180 gatunków ptaków. Do najcenniejszych osobliwości ornitologicznych należy zaliczyć: bociana czarnego, kulika wielkiego, żurawia, bataliona, sieweczkę obrożną, wąsatkę, wodniczkę, bąka, rycyka, biegusa i bielika. Na terenie parku funkcjonuje Ośrodek Rehabilitacji i Hodowli Ptaków, w którym w 1991 roku po raz pierwszy w Europie Środkowej dokonano udanej introdukcji sokoła wędrownego. Dla ruchu turystycznego udostępniono ścieżki przyrodniczo – dydaktyczne „Kukawy” i „Niecka Kłócieńska”.
W Kujawsko-Pomorskiem działa 10 parków krajobrazowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym.
Jolanta Pijaczyńska
Gostynińsko – Włocławski Park Krajobrazowy ma już 45 lat