Sztandar z okazji 70-lecia powstania OSP w Świętosławiu, gmina Włocławek
Obchody 70.lecia OSP w Świętosławiu rozpoczęły się mszą św. w kościele NMP Królowej Polski w Kruszynie. Po niej uroczystość - nadania sztandaru i wręczenia odznaczeń odbywała się przed świetlicą w Świętosławiu. Dowódcą uroczystości był druh Janusz Jeske. Strażakom towarzyszyła orkiestra OSP w Kruszynie oraz poczty sztandarowe.
Z udziałem wielu gości – parlamentarzystów i samorządowców szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego 21 września świętowano 70. lecie OSP w Świętosławiu, która była kiedyś jednostką zakładową Stacji Hodowli Roślin Ogrodniczych w Świętosławiu. Druhowie do tej pory posługiwali się sztandarem zakładowej jednostki.
Prezydium zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Kujawsko Pomorskiego w Toruniu nadało sztandar OSP w Świętosławiu, jako symbol ofiarnego działania w ochronie przeciwpożarowej na rzecz ratowania życia, zdrowia i mienia. Sztandar ufundowany został przez komitet społeczny sztandaru. Akt nadania odczytał i sztandar przekazał Robert Pawłowski, wiceprezes głównego sądu honorowego przy zarządzie ZOSP RP w Warszawie wraz z wójt Magdaleną Korpolak-Komorowską.
Natomiast sztandar jednostki zakładowej odebrał Sławomir Andrzej Bors dyrektor byłego Przedsiębiorstwa Hodowli Roślin Ogrodniczych w Świętosławiu w latach 1975-1990, ale sztandar ten, jako świadectwo historii pozostanie w gablocie w remizie OSP w Świętosławiu.
Odznaczenia
Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczono Janusza Jeske, brązowymi - Bogusława Wrocławskiego i Krzysztofa Krawieckiego.
Odznakę Wzorowy Strażak otrzymali Stanisław Ciesielski, Bogusław Wrocławski, Damian Nadolski, Jakub Wasilewski, Przemysław Jeske, Marceli Olszewski.
Odznakę za wysługę otrzymali: Janusz Jeske (40 lat), Bogusław Wrocławski (20 lat) i Damian Nadolski (15 lat). Odznaczenia wręczali Robert Pawłowski, wiceprezes głównego sądu honorowego przy zarządzie ZOSP RP w Warszawie, Ryszard Jaroszewski - skarbnik ZOSP RP we Włocławku, Stanisław Wawrzokoski - prezes zarządu gminnego OSP.
- Goście w swoich wystąpieniach podkreślali ważną rolę strażaków ochotników, nie tylko w ratowaniu życia zdrowia i mienia, ale ich udział w rozwoju społeczności sołectwa i gminy. Wielu z nich przywiozło prezenty, najcenniejsze były vouchery.
- My wiemy, że służba strażaka ochotnika to nieustanna gotowość do niesienia pomocy człowiekowi w najgorszych chwilach jego życia - mówiła wójt Magdalena Korpolak-Komorowska. – Druhowie nie patrzą na wygody i zmęczenie, nie liczą godzin. Są zawsze na pierwszej linii – na miejscu katastrofy, bo wiedzą, że tam ludzie czekają na pomoc. Za odwagę i poświęcenie druhom strażakom należy się szacunek i wdzięczność
Wójt Magdalena Korpolak-Komorowska i Zbigniew Reniecki przewodniczący Rady Gminy Włocławek podziękowali najstarszym druhom wręczając im statuetki. Otrzymali je Sławomir Bors, Wojciech Żbikowski, Antoni Walewicz i Stanisław Wawrzonkoski.
OSP w Świętosławiu na początku była jednostką zakładową
Przy Stacji Hodowli Roślin Ogrodniczych w Świętosławiu w 1953 roku powstała Zakładowa Ochotnicza Straż Pożarna. Jej Inicjatorami byli Leon Ujazdowski, Stanisław Wiśniewski, Mieczysław Czajkowski, Józef Czajkowski, Marian Gawłowski, Jan Szałański i Władysław Gołębiewski. Jednostka korzystała ze sprzętu i pomieszczeń należących do Stacji Hodowli Roślin Ogrodniczych. Pierwszym sprzętem pożarniczym była ręczna motopompa i wóz konny przystosowany do potrzeb pożarniczych.
W 1954 roku została utworzona żeńska drużyna pożarnicza, która działała czynnie do 1957 roku.
Na początku lat sześćdziesiątych strażacy ochotnicy otrzymali motopompę spalinową i do pożarów wyjeżdżali ciągnikiem z przyczepą przystosowaną do celów gaśniczych. W 1971 roku jednostka została wyposażona w samochód strażacki marki ŻUK.
W 1971 roku, SHRO wyznaczyło drewniany budynek, w którym została przygotowana remiza strażacka. Jednostka miała dzięki temu miejsce na przechowywanie sprzętu.
Koncepcja budowy nowego Domu Strażaka powstała w 1989 roku. Opracowany został projekt budynku. Prezes ZOSP druh Sławomir Bors, naczelnik Jan Czajkowski oraz cały zarząd jednostki postanowili rozpocząć budowę wiosną 1990 roku. W lipcu 1990 roku wmurowany został akt erekcyjny Domu Strażaka jednostka ZOSP Świętosław otrzymała sztandar.
Niestety na budowę remizy druhowie musieli jeszcze poczekać. Początek lat 90-tych był okresem transformacji gospodarki krajowej. Skutkowało to zmianami własnościowymi w przedsiębiorstwach rolnych. Na części majątku Stacji Hodowli Roślin Ogrodniczych w Świętosławiu w 1993 roku powstała spółka PlantiCo. Zakładową straż przekształcono w OSP podlegające Gminie Włocławek. Sprzęt strażacki będący własnością Stacji Hodowli Roślin Ogrodniczych został przekazany jednostce OSP. Wydzielono geodezyjnie grunty i przekazano Gminie Włocławek z przeznaczeniem na cele ochrony przeciwpożarowej. Dom Strażak otwarto dopiero w maju 1998 roku.
OSP Świętosław dzisiaj
OSP Świętosław w swoich szeregach zrzesza 20 młodych mieszkańców wsi, którzy uczestniczą w licznych szkoleniach, aby podnosić swoje kompetencje i coraz lepiej służyć lokalnej społeczności.
Prezesem OSP w Świętosławiu jest Przemysław Jeske, naczelnikiem – Marceli Olszewski, skarbnikiem – Aleksandra Ujazdowska, sekretarzem - Damian Nadolski, gospodarzem - Jakub Wasilewski, członkiem – Dominik Raszka.
Jolanta Pijaczyńska
Sztandar z okazji 70-lecia powstania OSP w Świętosławiu, gmina Włocławek