Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

V sesja Rady Powiatu we Włocławku. Dodatkowe dofinasowania wprowadzone do budżetu powiatu

Obrady V sesji Rady Powiatu we Włocławku odbyły się 17 września. W porządku obrad jak zawsze na początku było sprawozdanie starosty włocławskiego z działalności Zarządu Powiatu we Włocławku za okres międzysesyjny oraz przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji. 

- Sesja Rady Powiatu we Włocławku poświęcona była przede wszystkim wprowadzeniu środków finansowych do budżetu - mówi starosta Roman Gołębiewski. - Ministerstwo Sportu i Turystyki - wprowadziło zmiany do uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program Olimpia – Program budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich”, które m.in. polegają na zwiększeniu środków finansowych.  Dla nas oznacza to, że dwie nasze hale sportowe, które budujemy w Chodczu i Lubrańcu Marysinie otrzymają zwiększone dofinansowanie - do 70 proc. wartości inwestycji - Powiat Włocławski otrzyma na ten cel dodatkowe 8 mln zł.  Dlatego zdecydowaliśmy się na modyfikację tych projektów. Będą lepsze nawierzchnie sportowe, a także zamontujemy panele fotowoltaiczne. Hale te zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku. 

Do budżetu powiatu wprowadzono też znaczne środki finansowe przekazane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego. Wprowadzamy też środki z programu Erasmus na praktyki zagraniczne młodzieży ze szkół w Kowalu i Izbicy Kujawskiej  

 

Kolejna uchwała dotyczyła wyrażenia zgody Powiatowemu Centrum Zdrowia – Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Przychodni Specjalistycznych we Włocławku na zrzeczenie się własności nieruchomości położonej we Włocławku przy ul. Stodólnej na rzecz Powiatu Włocławskiego.  Powiatowe Centrum Zdrowia przekaże budynek Powiatowi Włocławskiemu w drodze darowizny.

 

 Po wybudowaniu nowego obiektu dla Centrum Zdrowia budynek na Stodólnej tylko generował koszty. Próbowano go sprzedać, ale chętnych nie było. Idzie jesień i zima, a nieogrzewany w tym okresie budynek będzie jeszcze bardziej niszczał.

 

 To jednak nie kończy sprawy. Mówi się, że budynkiem zainteresowało się Miasto Włocławek. Uzgodnień jeszcze nie ma, ale Zarząd Powiatu jednogłośnie zaakceptował propozycję przekazania nieruchomości przy ul. Stodólnej 70 na rzecz Miasta Włocławek w drodze darowizny, po przeprowadzeniu odpowiedniej procedury.

 

Przypomnijmy, że w budynku przy ul. Stodólnej 70 mieścił się Szpital Żydowski. W 1930 r. przeniesiono go z ul. Przedmiejskiej do nowego, ogrzewanego gmachu, wzniesionego dzięki staraniom Towarzystwa Wspomagania Biednych Żydów, a zwłaszcza stojącego na jego czele Izaaka Grundlanda – wybitnego filantropa, właściciela Fabryki Cykorii „Stella” i Włocławskiej Fabryki Drutu. Nowy szpital posiadał 55 łóżek. Zatrudniał 3 lekarzy, 8 pielęgniarek, 3 salowe i położną. Ciekawe jak obiekt zostanie zagospodarowany w przyszłości.  

Ponadto radni zapoznali się z wynikami kontroli obiektów o podstawowym znaczeniu dla województwa kujawsko – pomorskiego przeprowadzonych przez Inspekcję Ochrony Środowiska w 2023 roku.   Przyjęli też sprawozdania z działań podejmowanych w 2023 roku na terenie powiatu włocławskiego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne (to działania na terenie powiatu włocławskiego prowadzone przez nadzory wodne w: Aleksandrowie, Gostyninie, Inowrocławiu, Kole, Kutnie i Włocławku). 

Rada powiatu przyjęła także sprawozdanie z realizacji rocznego „Programu współpracy powiatu włocławskiego z organizacjami pozarządowymi w 2023 roku.

(jot)

V sesja Rady Powiatu we Włocławku. Dodatkowe dofinasowania wprowadzone do budżetu powiatu

 

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 179

Gazeta Aleksandrowska nr 219

Gazeta Ciechocińska nr 171

Ziemia michałowska nr 357

Najnowsze Video