Festyn Archeologiczny Wietrzychowice 2024
Minęło 90 lat od czasu, kiedy zostały odkryte grobowce megalityczne w Wietrzychowicach, w gminie Izbica Kujawska. W niedzielę 1 września na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice odbył się doroczny festyn archeologiczny.
Tradycyjnie w lesie rozpostarły się stanowiska archeologii doświadczalnej ukazujące życie w wiosce neolitycznej. Można było zobaczyć jakimi narzędziami i przedmiotami posługiwano się w życiu codziennym ponad pięć tysięcy lat temu. Myślistwo, łowiectwo, obróbka skór, wyrób narzędzi z rogu, rybołówstwo, metalurgia miedzi, tkactwo, wypiek podpłomyków i wędzenie mięsa to jedne z zajęć ludzi, którzy zamieszkiwali te tereny przed wiekami. Można było nie tylko oglądać, ale też spróbować swoich umiejętności lepienia glinianych naczyń czy też strzelania z łuku.
Uczestników festynu powitali organizatorzy dr Piotr Papiernik, prezes Fundacji Badań Archeologicznych Imienia profesora Konrada Jażdżewskiego oraz Dariusz Zdzienicki - dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Izbicy Kujawskiej i Jarosław Pałczyński prezes Klubu Turystyki Rowerowej „Horyzont” w Izbicy Kujawskiej.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił gospodarz gminy burmistrz Izbicy Kujawskiej Marek Dorabiała podkreślając ważność badań archeologicznych i Parku Kulturowego Wietrzychowice. Przemawiali też Marek Wojtkowski – członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, wicestarosta Karol Matusiak i Dominik Płaza – dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
- W tym roku mamy 90. rocznicę badań archeologicznych w Wietrzychowicach – mówi dr Piotr Papiernik. - Najważniejsze i najbardziej okazałe tego obiekty w Europie środkowej zostały odkryte przez prof. Konrada Jażdżewskiego Od samego początku czyli od 1934 roku dążył on do utworzenia tutaj wieczystego rezerwatu prahistorycznego, który będzie chronił i promował grobowce kujawskie, aby były one coraz bardziej zadbane i znane. Ta idea profesora Jażdżewskiego zmaterializowała się w sposób właściwy w 2006 roku gdy powstał Park Kulturowy Wietrzychowice dzięki staraniom społeczności miejscowej. Od tego momentu mamy kolejny rozdział w historii grobowców kujawskich.
Tuż obok pięciu monumentalnych grobowców kujawskich w Wietrzychowicach dr Piotr papiernik i Dominik Płaza – dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi opowiadali grupom uczestników festynu o historii grobowców kujawskich zbudowanych w epoce kamienia oraz o badaniach archeologicznych na tych terenach.
Festyn przenoszący uczestników w odległy o ponad 5 tysięcy lat świat kultury pucharów lejkowych wypełniony był również muzyką. Wystąpił zespół „Żniwa”- duet łączący elementy folku, muzyki dawnej i współczesnej. Kolejny zespół „Daj Ognia” stworzony został przez krakowskich muzyków folkowych. Muzykę w stylu folk zaprezentowała też grupa muzyczna „Żywiołak”.
Koła gospodyń wiejskich z gminy Izbica Kujawska i gminy Lubraniec oraz OSP z Mchówka zadbali, aby uczestnicy festynu mogli się posilić.
Festyn został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski w Toruniu, Gminę Izbica Kujawska i Fundację Badań Archeologicznych Im. Prof. Konrada Jażdżewskiego. Honorowy patronat objął starosta włocławski Roman Gołębiewski.
Tekst i fot. Jolanta Pijaczyńska
Festyn Archeologiczny Wietrzychowice 2024