Dożynki w Chodczu. Parada maszyn rolniczych i wspólna zabawa (2024)
W powiecie włocławskim dożynki w Chodczu wyróżnia parada maszyn rolniczych. 31 sierpnia w korowodzie jechało ponad 50 maszyn – ciągniki, kombajny, a także sadzarki i siewniki, kosiarki…
Parada maszyn rolniczych podczas chodeckiego Święta Plonów to już tradycja. Zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem, a przygotowują ją radni gminy Chodecz zapraszając rolników do uczestnictwa. Jest to jedyna taka parada w całym powiecie włocławskim, a także w województwie kujawsko-pomorskim.
Po mszy św. dziękczynnej odprawionej w kościele parafialnym w Chodczu korowód dożynkowy przejechał i przeszedł do leśnego amfiteatru. Starostami dożynek byli Paulina Jaroszewska i Robert Banasiak.
Paulina Jaroszewska ma 32 lata, od 6 lat mieszka we wsi Łanięta w gminie Chodecz. Posiada wykształcenie średnie. Jest mamą dwójki dzieci - córka Michalina i syn Krzysztof uczęszczają do Przedszkola Samorządowego w Chodczu. Od 2018 roku wspólnie z mężem Piotrem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 11 hektarów gdzie głównymi uprawami są zboża. Jaroszewscy zajmują się także hodowlą bydła opasowego.
Robert Banasiak ma 35 lat i od urodzenia mieszka we wsi Łanięta w gminie Chodecz. Jest tatą siedmioletniej córki Kornelki. Posiada wykształcenie wyższe rolnicze. Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 17 hektarów. Specjalizujące się w hodowli bydła opasowego i produkcji roślinnej.
Orkiestra OSP w Chodczu zagrała hymn państwowy, a po nim burmistrz Jarosław Grabczyński odebrał chleb i przyjął dary od delegacji dożynkowych. Wszystkich poczęstowano chlebem i miodem, a później daniami z dziczyzny.
- Dożynki to święto, podczas którego dziękujemy rolnikom za ich pracę, ale w dzisiejszych czasach to również święto całej społeczności gminnej, która wzajemnie się uzupełnia – mówił burmistrz Jarosław Grabczyński - Święto Plonów przypomina nam, że to właśnie dzięki rolnikom chleb trafia na nasze stoły.
- Rada Miejska w Chodczu pamięta o rolnikach i o ich potrzebach – mówiła Anna Twardowska, przewodnicząca rady miejskiej. – Wspólnie z burmistrzem staramy się, aby na wsi były dobre drogi, wyremontowaliśmy świetlice i remizy… Poprawiamy infrastrukturę, aby życie na wsi było łatwiejsze.
Goście, parlamentarzyści i samorządowcy w swoich okolicznościowych przemówieniach podkreślali wartość pracy rolników, która jest jednym z filarów polskiej gospodarki.
Następnie amfiteatr nad jeziorem Chodeckim wypełnił się muzyką. Wystąpili: zespół Echo Lubrańca, dzieci z Przedszkola Samorządowego w Chodczu, zespół Pieśni i Tańca Swojacy z Baruchowa oraz chór Mi Alegria i seniorzy z Klubu Seniora w Chodczu. Liczne grono fanów zgromadziły zespoły As i Camasutra. Dyskotekę pod dachem nieba poprowadził DJ Deleś.
Organizatorami dożynek byli: Burmistrz Chodcza, Rada Miejska oraz Proboszcz parafii św. Dominika w Chodczu.
Jolanta Pijaczyńska
Dożynki w Chodczu. Parada maszyn rolniczych i wspólna zabawa (2024)
Dożynki w Chodczu. Parada maszyn rolniczych (2024)