Dożynki w Fabiankach (2024)

Pod fabiańskim niebem 25 sierpnia zapachniało polskim chlebem, i ten zapach świeżego chleba będzie się unosił długo. Także na długo wszyscy, którzy jechali w stronę Fabianek zapamiętają wielki korek na drodze, który stworzyli fani Skolima i Kordiana, chcący się dostać na ich koncert. Takich tłumów nie było nigdzie w powiecie włocławskim.
Dożynki to ważna tradycja kultywowana w gminie Fabianki od wielu lat. W korowodzie dożynkowym, który przemaszerował na stadion przy szkole w Fabiankach przedstawiciele wszystkich sołectw nieśli, poświęcone w kościele parafialnym pw. Św. Jakuba Apostoła w Chełmicy Dużej, bochny chleba, wieńce dożynkowe i kosze pełne owoców i warzyw. Przekazali je gospodarzom dożynek – wójtowi gminy Fabianki Zbigniewowi Słomskiemu, przewodniczącemu rady gminy Krzysztofowi Góreckiemu i ks. Henrykowi Wysockiemu, proboszczowi parafii pw. Św. Jakuba Apostoła.
Starostami dożynek byli Aneta i Przemysław Żółtowscy ze Świątkowizny, rodzice 15-letniej Oliwii i 11-letniego Miłosza. Przemysław Żółtowski jest związany z rolnictwem od dziecka. Ukończył technikum samochodowe. W 1998 roku przejął od rodziców gospodarstwo rolne, które teraz ukierunkowane jest na produkcję roślinną i zwierzęcą. Specjalizuje się w uprawie zbóż i kukurydzy oraz hodowli bydła opasowego. Od pokoleń ze względu na pasję dziadka i ojca w gospodarstwie hodowane są konie. Pan Przemysław w trudach pracy na roli przez długie lata wspierany był przez swoich rodziców. W roku 2010 gospodarstwo zostało powiększone o kolejne nowe grunty. Żona Aneta pomimo prowadzenia salonu fryzjerskiego wspiera męża w jego działalności rolniczej. Ponadto uczestniczy w życiu społeczności lokalnej. Jest członkiem Stowarzyszenia Kobiet „Róbmy Swoje”. Przez wiele lat była przewodniczącą rady rodziców w szkole podstawowej swoich dzieci oraz organizatorem imprez charytatywnych na rzecz szkoły.
- Święto Plonów to czas dziękowania rolnikom za ich trudną codzienną pracę, ale jest to także święto całej społeczności naszej gminy Fabianki – mówił wójt Zbigniew Słomski. – Odłóżmy wszelkie spory na bok, w zgodzie każdy problem da się rozwiązać. Dbajmy wszyscy o naszą gminę, dbajmy o siebie nawzajem. Dzisiaj bawmy się razem, cieszmy się, że na naszych stołach jest chleb, symbol nie tylko dostatku, ale także symbol zgody i pojednania.
Po części obrzędowej rozpoczęła się dobra, radosna zabawa. Na scenie zaprezentowała się orkiestra dęta z Bobrownik, seniorzy z domów pobytu w Urszulewie i Świątkowiźnie, którzy zebrali gromkie brawa. Pełen wigoru i pięknych strojów był koncert Stowarzyszenia Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń”.
Uczestników święta plonów bawiły także zespoły: Skolim, Fantastic Boys, Dżasta, Kordian, Grupa Piotr i Paweł. Zgromadziły one tak wielu fanów, że stadion pękał w szwach. W powiecie włocławskim dożynki w Fabiankach były najbardziej oblegane, bawiło się na nich najwięcej osób. Uczestnicy zabawy to nie tylko mieszkańcy gminy Fabianki, przyjechali tu także włocławianie i mieszkańcy innych gmin.
Jolanta Pijaczyńska
Dożynki w Fabiankach (2024) cz.1obrzęd
Dożynki Fabianki 2024 cz.2 Koncerty