Dożynki Gminno-Parafialne w Smólniku (2024) Rytm pracy rolnika dyktuje natura
Mimo trudnych warunków atmosferycznych i ekonomicznych dbają o to, by na naszych stołach nie zabrakło chleba i zdrowej żywności. Rolnicy z gminy Włocławek dziękowali z plony 18 sierpnia w Smólniku, w gm. Włocławek.
Dożynki to najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej plonami. Obchody tego wydarzenia przypadają na czas, gdy pustoszeją pola, a praca na nich dobiega końca. Jest to pora pełna radości i dumy z dobrze wykonanej pracy oraz czas, gdy ludzie wsi mogą odpocząć i pomyśleć o przyjemnościach.
W Smólniku, tradycyjnie po mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła korowód dożynkowy wraz z orkiestrą dętą OSP Kruszyn wyruszył na boisko sportowe przy szkole, gdzie rozpoczęła się celebra dożynkowa. Wzięli w niej udział zaproszeni goście, parlamentarzyści i samorządowcy wszystkich szczebli.
Starostowie dożynek uroczyście wręczyli chleb dożynkowi wójtowi gminy Włocławek Magdalenie Korpolak-Komorowskiej. Natomiast sołtysi i członkowie rad sołeckich wraz z przedstawicielami Kół Gospodyń Wiejskich przynieśli wieńce dożynkowe i dary z tegorocznych plonów.
Starostowie dożynek
Celina Kowalewska od 1993 roku prowadzi wraz z mężem Michałem gospodarstwo rolne o powierzchni 50 h, specjalizujące się w produkcji roślinnej oraz w hodowli bydła mięsnego. Jest mamą trójki dzieci oraz szczęśliwą babcią dwojga wnucząt. W wolnym czasie angażuje się w życie społeczności lokalnej, jest członkinią KGW Telążna Leśna. Jej pasją jest gotowanie i pieczenie słodkości.
Szymon Bąkowski ma 39 lat i mieszka wraz z żoną Magdaleną w Smólniku. Mają dwoje dzieci: 14- letniego Kacpra i 10-letnią Martynę. Małżeństwo prowadzi położone w Telążnej Starej gospodarstwo o wielkości 28 ha o charakterze ogólnorolnym. Zajmują się hodowlą bydła mlecznego i koni zimnokrwistych. Obszar gospodarstwa stanowią łąki. Konie, których jest w gospodarstwie 20 sztuk są też pasją pana Szymona, który lubi spędzać swój wolny czas na jeździe konnej i pielęgnacji zwierząt. W tej czynności pomaga mu córka Martyna, która dzieli pasję wraz z tatą. Pan Szymon oprócz prowadzenia gospodarstwa pracuje zawodowo, dbając o drogi gminne.
- Rolnictwo to nie tylko praca, to sposób życia, pełen wyzwań i satysfakcji, ale również trudności… - mówiła wójt Magdalena Korpolak-Komorowska, zwracając siego rolników. – Dbacie o to, by ziemia przynosiła plon, który wyżywi nasze rodziny. Wasze życie to nieustanny cykl pracy, której rytm dyktuje natura, a nie zegar ścienny.
Wójt w swoim przemówieniu odniosła się do polityki rolnej w państwie i do tego, co samorząd gminy Włocławek robi, aby życie i praca na wsi były mniej uciążliwe i atrakcyjniejsze dla mieszkańców.
Senator Stanisław Pawlak rozpoczął swoje przemówienie od podania informacji, że dzień wcześniej podczas XVI Dożynkowego Spotkania ROLNIKÓW POMORZA I KUJAW w Dworku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Ciechocinku Michał Koniuch II wicewojewoda kujawsko-pomorski wręczył wójt Magdalenie Korpolak-Komorowskiej odznakę honorową Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA.
Część artystyczną rozpoczął Zespół Folklorystyczny „Smólnik”, który kultywuje tradycje kujawskie od 2008 roku, a bogaty dorobek artystyczny prezentuje nie tylko w regionie, ale w całym kraju. 3 czerwca ubiegłego roku zespół świętował jubileusz 15-lecia działalności artystycznej.
Po nich zaprezentował się zespół Lauda i grupa taneczna Gminnego Centrum Kultury. Koncert dali CAPITAN FOLK, Edyta Wójtczak-Szczepaniak oraz BIBI&DŻEREMI. Święto plonów w Smólniku zakończyła zabawa taneczna.
Jolanta Pijaczyńska
Dożynki Gminno-Parafialne w Smólniku (2024)