Dożynki Gminno-Parafialne w Lubieniu Kujawskim - 2024
Odchodzące lato zostawiało ludziom dary z pól, lasów i ogrodów. Czas na dożynki, których niezmiennym od czasów starożytnych celem jest wyrażenie wdzięczności za zebrane plony oraz złożenie próśb o przychylność w kolejnym roku. Dożynki w Lubieniu Kujawskim odbyły się 17 sierpnia.
Jadąc do Lubienia Kujawskiego na Święto Plonów można było podziwiać witacze dożynkowe, niezwykłe dekoracje, które stanowią już część tradycji dożynkowych w tej gminie. Mieszkańcy sołectw prześcigali się w kreatywności tworząc figury zbudowane ze słomianych balotów lub słomy.
Poświęcenie darów
Święto plonów rozpoczęła msza św. w kościele NSPJ w Lubieniu Kujawskim celebrowane przez ks. Dariusza Sieczkowskiego proboszcza parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim oraz ks. Leszka Buczkowskiego proboszcza parafii św. Prokopa w Kłóbce, gdzie nastąpiło poświęcenie chleba i wieńców dożynkowych, zwanych dawniej plonem, które tak mocno utkwiły w ludowej świadomości, że pozostały w niej do dnia dzisiejszego. Wieńce wykonali: KGW Gliznowianki, sołectwo Kobyla Łąka, KGW Rzeżewo Małe oraz pani Słomczewska z Nart.
Dożynkowy obrzęd
Z kościoła korowód dożynkowy z udziałem orkiestry OSP z Grabkowa i pocztów sztandarowych przemaszerował na stadion miejski, gdzie słowami wiersza - „Dzięki Ci stokrotne składamy za to że pełne spichlerze mamy/ że nie zabraknie zboża na mąkę/ i każdy dostanie chleba kromkę” - rozpoczęła się oficjalna część ceremonii dożynkowej z udziałem wielu gości, parlamentarzystów, samorządowców reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, powiat włocławski i gminę Lubień Kujawski.
Gminno-Parafialne Dożynki otworzyli włodarze gminy: burmistrz Lubienia Kujawskiego Marek Wiliński i przewodnicząca rady miejskiej Jolanta Grauman i ks. Dariusz Sieczkowski. To oni przyjęli chleb dożynkowy, upieczony z tegorocznej mąki od starostów dożynek.
Starostowie dożynek
Starościną dożynek była Gabriela Gientka zamieszkała w Gagowach Starych, rodowita mieszkanka gminy Lubień Kujawski. Od najmłodszych lat zajmuje się rolnictwem, ukończyła technikum rolnicze w Przemystce. Na co dzień wraz z mężem Jerzym prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 50 ha, w tym własnych 42ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej i zwierzęcej, w strukturze zasiewów głównie uprawiają rzepak, pszenicę i kukurydzę. Hodują bydło o charakterze mlecznym oraz trzodę chlewną w cyklu zamkniętym. Dla pani Gabrieli najważniejszą wartością jest rodzina, nie wyobraża sobie życia bez córek bliźniaczek Marty i Renaty, młodszego syna Łukasza oraz dwójki wnucząt Szymonka i Paulinki. Starościna lubi podróżować wraz z rodziną do miejsc kultu katolickiego.
Starosta dożynek Andrzej Czyżnikowski to rolnik ze wsi Kobyla Łąka. Wraz z żoną Agnieszką oraz rodzicami Krystyną i Jerzym prowadzi od ponad 28 lat gospodarstwo rolne o pow. 50 ha. Specjalizuje się w hodowli bydła opasowego jak i produkcji roślinnej. Jest ojcem trzech córek. Posiada wykształcenie średnie techniczne. W wolnych chwilach spędza czas z rodziną.
Chleb dla wszystkich
Chleby dożynkowe pokroiły panie z KGW, a w rozdawaniu kromek chleba uczestnikom wydarzenia pomagali radni i harcerze.
Biesiada
Kiedy część oficjalna uroczystości zakończyła się, rozpoczynała się biesiada, podczas której można było uczestniczyć w koncertach, konkursach wielu zabawach z animatorami, posilić się domowym jadłem przygotowanym przez koła gospodyń wiejskich. KRUS zorganizował konkurs ankietowy – „Bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym” i zaprezentował odzież roboczą, ochronę osobistą oraz materiały informacyjne. Konkurs KRUS wygrali: Konrad Chmielewski, Tomasz Kwiatkowski i Wisław Gontarek. Dla dzieci frajdą było pełne atrakcji wesołe miasteczko oraz zabawy z animatorami.
Na scenie wystąpili: Bibi &Dżeremi, Camasutra, D-Bomb, Dr Vodka. Dożynkowe święto zakończyła zabawa taneczna, a muzykę przygotował DJ Deleś.
Jolanta Pijaczyńska
Dożynki Gminno-Parafialne w Lubieniu Kujawskim - 2024