23 Wystawa Stoły Wigilijne na Kujawach. Pokój ludziom dobrej woli!
Powiat włocławski opowiada swoją wigilijną historię, jak zawsze, w fascynujący sposób, organizując co roku Powiatową Wystawę Stoły Wigilijne na Kujawach. Tegoroczna, już 23 odbyła się w Kowalu 17 grudnia. Atrakcją wystawy był występ Arki Noego.
Ze wszystkich świąt kościelnych w ciągu całego roku Boże Narodzenie jest najradośniejsze. Stało się świętem, na które cieszy się każdy, przekształcając się w święto nie tylko chrześcijańskie. Jednym z najpiękniejszych zwyczajów jest wigilia Bożego Narodzenia. Spożywanie tradycyjnych potraw w wieczór wigilijny poprzedza tradycyjne łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.
Pokój ludziom dobrej woli! W symbolice tego święta odzwierciadla się odwieczna tęsknota człowieka do pokoju i zgody. Wojna i nienawiść niweczą największe wartości materialne j duchowe, tworzone pracą rąk i umysłów ludzkich. Dziś, kiedy toczy się wojna za naszą granicą symbolika ta posiada specjalnie aktualną wymowę.
Gości Wystawy Stoły Wigilijne na Kujawach witali jej gospodarze - starosta Włocławski Roman Gołębiewski i burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski. Wśród zaproszonych byli m.in.: parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów - wojewódzkiego, powiatowego i gminnych, przedstawiciele różnych instytucji, mieszkańcy z różnych stron powiatu włocławskiego.
W przestronnej sali sportowej należącej do Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu stanęły 22 stoły świąteczne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich ze wszystkich 13 gmin w powiecie włocławskim: KGW z Bożej Woli „Bożowolanki”, KGW Arciszewo, KGW w Otmianowie, KGW w Brzeziu „Brzezianki”, KGW Rzadka Wola „Szpilki na Roli”, KGW „Stokrotki” Choceń, KGW Kromszewice, KGW Chodecz, KGW w Cypriance „Cypr i Anka”, KGW w Fabiankach, KGW Notecianki w Mchówku, KGW Świszewy, KGW w Kowalu, KGW Dziardonice, Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Lubaniu, KGW Kaliska, KGW „Gliznowianki”, KGW „Kazanioki” z Kazania, KGW Lubraniec – Parcele, KGW Kruszyn, KGW Smólnik. Swój stół wystawili też uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu
Boże Narodzenie to również kulminacja polskiego roku kulinarnego. Zapachy i aromaty mieszały się podsycając apetyt. Na stołach prezentowano potrawy tradycyjne, których przepisy przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Wieczerza wigilijna była zawsze posiłkiem postnym i takie potrawy przeważały na stołach. Dominowały dania rybne przyrządzone w najróżniejszy sposób, barszcz z uszkami – klasyczna zupa staropolskiej kuchni, a także potrawy z grzybów, kapusta z grochem. Było też wiele ciast i ciasteczek świątecznie ozdobionych.
W radosny, świąteczny nastrój wszystkich uczestników wystawy wprowadził dziecięcy zespół Arka Noego śpiewając naturalnie i spontanicznie znane kolędy.
Wszystkim wystawcom stołów gospodarze wręczyli nagrody i podziękowania.
Po poświeceniu potraw uczestnicy wydarzenia mogli kosztować przygotowane jadło - „żeby głód nie doskwierał w nadchodzącym roku".
Tradycyjnie swoje małe dzieła sztuki prezentowali twórcy ludowi, których sztuka powstaje z potrzeby serca. Ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, stroiki, rzeźby, serwetki znalazły wielu nabywców.
Jolanta Pijaczyńska
23 Wystawa Stoły Wigilijne na Kujawach. Pokój ludziom dobrej woli!