Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Brzeskim Centrum Kultury i Historii Wahadło
Folklor jest integralnym elementem kultury każdego kraju, odgrywa ważną rolę w utrzymaniu i przekazywaniu tradycji oraz historii. Pierwszy „Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych” odbył się 26 listopada w Brzeskim Centrum Kultury i Historii Wahadło.
W powiecie włocławskim tradycję Kujaw pielęgnuje jedenaście zespołów folklorystycznych. Wzięły one udział w pierwszym przeglądzie ich dorobku zorganizowanym przez starostę włocławskiego Romana Gołębiewskiego i przewodniczącego rady powiatu Zygmunta Wierzowieckiego. Przegląd odbył się Brzeskim Centrum Kultury i Historii Wahadło.
Na scenie zaprezentowały się zespoły: „Śmiłowiónki” i Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska” Grupa Gąski z gminy Choceń, „Smólnik” i „Kruszynioki” z gminy Włocławek, „Spod Strzechy” i „Dzieci Kujaw”- zespoły z Brześcia Kujawskiego, „Echo Lubrańca”, Kapela Folkowa „Kujawiaki z Izbicy", „Swojacy” z Baruchowa, „Kapela Spod Kowala” z gminy Kowal, Zespół Melodia z Kowala.
- Zespoły folklorystyczne odgrywają kluczową rolę w zachowaniu i przekazywaniu dziedzictwa kulturowego – mówi Roman Gołębiewski, starosta włocławski. - Młodsze pokolenia mogą nauczyć się o tradycjach swoich przodków i je kontynuować. W powiecie włocławskim działa 11 takich zespołów, w większości są one wielopokoleniowe. Tym przeglądem ich dorobku chcieliśmy docenić społeczną pracę ludzi z wielką pasją. Każdy zespół otrzymał w nagrodę 3 tys. złotych
Z nagroda 1 tys., zł dla każdego zespołu przybyła tez Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa.
- Powiat włocławski jest skarbnicą folkloru Kujaw – mówi Aneta Jędrzejewska. - Obrzędy, tańce, muzyka, piosenki, a także bogate stroje dały nam widzom piękny kolorowy i dynamiczny spektakl. Tradycje te przekazywane z pokolenia na pokolenie odgrywają ważną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej.
Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Brzeskim Centrum Kultury i Historii Wahadło