Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Powiat Włocławski dziękował za plony w Grabkowie

Tradycyjny korowód z wieńcami, uroczysta msza święta, obrzędy dożynkowe i wspólna biesiada. Powiatowo-Gminno-Parafialne dożynki odbyły się 10 września w Grabkowie w gminie Kowal. Bawiono się z zespołami „Andre” i „Poparzeni Kawą Trzy”. 

Wspólnie z mieszkańcami i przede wszystkim rolnikami z terenu powiatu włocławskiego, a także  gośćmi cieszono się z zakończonych żniw.  Dla samorządu Powiatu Włocławskiego Święto Plonów ma szczególne znaczenie, gdyż rolnictwo stanowi w tym regionie jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki. W gminie Kowal, w której dożynki się odbywały dominują producenci mleka.   

Starostami święta plonów z ramienia gminy Kowal byli Karolina Żabecka i Stanisław Barański, a ramienia parafii Małgorzata Wieczorek  i Arkadiusz Pietrzak.

Karolina Żabecka posiada wykształcenie rolnicze oraz wyższe w kierunku finansów i rachunkowości. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne powierzchni 70 ha znajdujące się Rakutowie. Specjalizują  się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Uprawiają głównie zboża, rzepak, buraki cukrowe, kukurydzę. Produkcję zwierzęcą stanowi 30 sztuk bydła opasowego. Mają trójkę dzieci Marysię, Szymona oraz Zosię. 

Stanisław Barański z Dziardonic przygodę z rolnictwem zaczął 9 lat temu od gospodarstwa o powierzchni  2,5 ha. Dzięki pomocy unijnej  i rodziców udało się je powiększyć do powierzchni 50 ha. Specjalizuje się w produkcji roślinnej (zboża, kukurydza słodka konsumpcyjna). Jest członkiem Orkiestry Dętej OSP Grabkowo. Razem z żoną wychowuje córeczkę Dorotkę. 

Małgorzata Wieczorek mieszka w Dąbrówce. Od 26 lat wspólnie z mężem prowadzi 7 ha gospodarstwo rolne.  Uprawiają pszenicę i kukurydzę. Mają trzech synów Oliwiera, Filipa i Huberta. 

Arkadiusz Pietrzak – to absolwent Wyższej Szkoły Techniki i Przedsiębiorczości.  Pracuje jako monter instalacji grzewczych.  Hoduje kaczki i kury.  Wspólnie z żoną Katarzyną wychowuje dwóch synów w wieku 8 i 9 lat.  

Delegacje Powiatu Włocławskiego i  każdej z 13 gmin w powiecie  złożyły dary, wieńce i chleby, które zostały poświęcone podczas mszy św. polowej. 

Po mszy polowej odprawionej przez ks. Andrzeja Mazura – proboszcza Parafii Świętej Marii Magdaleny w Grabkowie  przemawiali gospodarze dożynek - starosta włocławski Roman Gołębiewski i wójt gminy Kowal Stanisław Adamczyk oraz zaproszeni goście. 

- Dożynki są zwieńczeniem ciężkiej pracy rolników, są też czasem refleksji nad tym, jak ważne jest współdziałanie wielu ludzi, aby można było chleb upiec i  go sprawiedliwie podzielić – mówi starosta włocławski Roman Gołębiewski. - To także piękna tradycja, która gromadzi nie tylko rolników, ale całą lokalną społeczność. To czas na to, aby podziękować za zbiory i prosić o jeszcze lepsze na kolejny rok. Dziękuję wszystkim delegacjom z terenu powiatu włocławskiego, dzięki Wam tradycja będzie przekazywana młodszym pokoleniom.

- Za nami żniwa, najważniejszy etap w rolniczym kalendarzu,  to okres zbierania plonów, które są efektem całorocznej, ciężkiej pracy – mówi wójt Stanisław Adamczyk. - Dzisiaj dziękujemy rolnikom za ich trud i pracę, która zależna jest od kaprysów pogody. Tegoroczna susza dotknęła uprawy na terenie naszej gminy, ale szczególnie ucierpiały one tam, gdzie są słabe gleby, w sołectwach Krzewet, Dębniaki, Nakonowo, Grodztwo Gołaszewo i Kępka Szlachecka. Do naszego urzędu naszej gminy wpłynęło 350 wniosków o szacowanie szkód. Dożynki to czas odpoczynku po pracy i zabawy. Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.  

Gospodarze podziękowali delegacjom wieńcowym wręczając im upominki. Rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszą dekorację dożynkową. Do konkursu zgłosiło się 9 sołectw z terenu gminy Kowal: Gołaszewo, Przydatki Gołaszewskie, Nakonowo, Unisławice, Dziardonice, Więsławice,  Rakutowo, Grabkowo i Krzewent. Każde sołectwo otrzymało nagrodę finansową w wysokości 1500 zł, ufundowaną wspólnie przez  starostę i wójta gminy Kowal.

Część artystyczną rozpoczął koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabkowie. Następnie wystąpił Andre - zespół wykonujący muzykę disco polo. Jego liderem, wokalistą i autorem większości tekstów oraz muzyki jest Andrzej Marcysiak. Największym przebojem formacji jest utwór „Ale Ale Aleksandra”, który otrzymał status platynowej płyty. Zespół jest znany również z takich piosenek jak „Ta szalona Karolina”, „Czarodziejko serc złodziejko”, „Kasiu, Kasieńko” czy „Co będzie jutro”.

Po nim prezentowali się lokalni artyści Paulina Osmałek  i Wojciech Przywitowski. 

Następnie na scenę wszedł znany i lubiany zespół pop-rockowy założony w 2005 roku, złożony głownie z dziennikarzy Radia Zet i RMF FM.  To zespół „Poparzeni Kawą Trzy”, dla którego wszystkie teksty polskojęzyczne napisał Rafał Bryndal.  W zespole grają m.in. Wojciech Jagielski (perkusja) i Jacek Kret (puzon). 

Na zakończenie święta plonów zabawę taneczną poprowadził DJ Deleś

Jolanta Pijaczyńska

Powiat Włocławski dziękował za plony w Grabkowie

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 169

Gazeta Aleksandrowska nr 208

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video