Straż pożarna w Kanibrodzie ma już 90 lat
Ochotnicza Straż Pożarna w Kanibrodzie to długa historia wielu druhów ochotników, którzy z pokolenia na pokolenie służyli, aby ratować życie i mienie innych ludzi. Jubileusz 90-lecia OSP w Kanibrodzie uroczyście obchodzono 7 września 2023 roku.
Z remizy strażackiej poczty sztandarowe, druhowie i zaproszeni gości przeszli na plac przy szkole w Kanibrodzie, gdzie odbyła się msza św. polowa, a po niej uroczystość jubileuszu 90-lecia OSP jednostki. Miała ona podniosły charakter, a prowadzili ją wiceprezes Małgorzata Boroń i Krzysztof Łukaszewicz, który przedstawił historię założenia jednostki i działalność strażaków ochotników w Kanibrodzie.
Życzenia druhom składali m.in. parlamentarzyści, samorządowcy przedstawiciele PSP we Włocławku, Koło Pszczelarzy z Lubienia Kujawskiego i dyrektor szkoły w Kanibrodzie.
- Razem wystąpili burmistrz Lubienia Kujawskiego Marek Wiliński i były burmistrz Paweł Wiktorski oraz przewodniczący rady miejskiej Marek Małachowski, którzy złożyli na ręce wiceprezes OSP Małgorzaty Boroń okolicznościowe grawertony. Wszyscy podkreślali jak wielkie społeczne znaczenie ma działalność druhów dla mieszkańców, dla gminy.
Starosta włocławski Roman Gołębiewski wraz z przewodniczącym rady powiatu Zygmuntem Wierzowieckim i radnym powiatu Bogdanem Domżalskim po okolicznościowych przemówieniach przekazali prezesowi Kazimierzowi Łukaszewiczowi czek finansowy dla jednostki.
Za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej Zarząd główny Związku OSP RP odznaczył jednostkę OSP w Kanibrodzie Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.
Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali także Marek Małachowski, Krzysztof Łukaszewicz, Ireneusz Zwierzchowski. Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono Tomasza Zwierzchowskiego. Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali Małgorzata Boroń, Wioletta Sobierajska i Przemysław Boroń.
- Do OSP w Kanibrodzie wstąpiłem, gdy miałem 16 lat, od tamtego czasu minęło ponad 60 lat - mówi prezes Kazimierz Łukaszewicz. – Wcześniej w jednostce służył mój ojciec, a teraz druhem jest mój syn Kazimierz. Oznacza to, że mamy już trzecie pokolenie strażaków ochotników. Nie można porównywać tamtych czasów do dzisiejszych - postęp w wyposażeniu jest ogromny.
Po części oficjalnej bawiono się na pikniku rodzinnym. Koncert dała orkiestra OSP Grabkowo. Wystąpiła Lena z zespołem. Zwieńczeniem wydarzenia była zabawa prowadzona przez DJ Mateza.
Historia straży pożarnej w Kanibrodzie rozpoczyna się 24 czerwca 1933 roku. Inicjatorami jej utworzenia byli ówcześni właściciele ziemscy Treutler (prawdopodobnie Władysław – w kronice nie zapisano imienia) z Beszyna i Józef Frank z Siemian, którzy stanęli na czele jednostki. Treutler został prezesem, Józef Frank naczelnikiem, a gospodarzem majątku strażackiego Jan Gontarek - rolnik z Kanibrodu, który użyczył pomieszczenia na przechowywanie skromnego wyposażenia, czyli pompy ręcznej czteroosobowej, kilka toporów i bosaków oraz drabiny strażackiej. Jednostka liczyła wówczas 18 druhów. Do pożarów strażacy udawali się powozami konnymi.
Warto wspomnieć, że z rodziny Treutlerów pochodzi Mieczysław Treutler ps. „Mietek” (ur. 14 grudnia 1926 w Beszynie, zm. prawd. 26 października 1944 w Podkowie Leśnej) – podporucznik, w powstaniu warszawskim dowódca 2. drużyny i zastępca Michała Glinki (ps. „Sternik”) – dowódcy II plutonu 3. kompanii „Giewonta” w batalionie „Zośka” Armii Krajowej.
Także Jerzy Treutler (ur. 31 maja 1931 w Beszynie, zm. 11 grudnia 2020 w Warszawie) – słynny polski grafik, plakacista, ilustrator. Twórca znakomitych plakatów, autor słynnego znaku graficznego Mody Polskiej tzw. Jaskółki. Ta rodzina ziemiańska podczas II wojny światowej zmuszona została do opuszczenia posiadłości, w Beszynie i osiedliła się w Warszawie.
W okresie okupacji hitlerowskiej strażacy z Kanibrodu zmuszeni zostali do odbywania ćwiczeń raz w tygodniu pod komendą Niemca Rosmana, przy pomocy pracownika urzędu w Lubieniu Kujawskim - Czesława Kopczyńskiego, który pełnił rolę tłumacza.
Po wyzwoleniu 1 września 1945 r. reaktywowano działalność OSP w Kanibrodzie. Prezesem został wybrany Kazimierz Stanecki, naczelnikiem-Stefan Kochanowicz, gospodarzem-Franciszek Seliga a skarbnikiem Tadeusz Kawczyński. Jednostka liczyła wówczas 26 ludzi a sprzęt stanowiła 1 pompa ręczna pozostała po przedwojennej jednostce, trąbka strażacka i kilka bosaków. Sprzęt ten mieścił się w budynku gospodarczym przy domu nauczycielskim.
Z biegiem lat zmieniali się strażacy i władze jednostki. W 1959 roku podjęto uchwałę o budowie remizo-świetlicy i powołano Społeczny Komitet Budowy w skład, którego weszli: Henryk Stankiewicz, prezes OSP, jako przewodniczący, wiceprezes j Józef Szymczak, naczelnik Ryszard Gontarek oraz
Marian Łukaszewicz i Adam Piątkowski. Remizę wybudowano w czynie społecznym z udziałem druhów, mieszkańców, władz miejscowych i Powiatowej Rady Narodowej we Włocławku. Prace trwały trzy lata. Uroczyste otwarcie remizo-świetlicy nastąpiło w 1962 roku. Z tej okazji Komenda Powiatowa Straży Pożarnych we Włocławku przekazała miejscowej jednostce motopompę typu M-400 oraz samochód terenowy marki „DODGE” a za społecznie zarobione pieniądze druhowie jednostki zostali kompletnie umundurowani.
W 1968 roku przy pomocy finansowej Gromadzkiej Rady Narodowej w Kanibrodzie zakupiono samochód marki „ŻUK” a w 1969 roku Komenda Powiatowa Straży Pożarnych przekazała motopompę typu M-800.
Pomieszczenia w nowo wybudowanym obiekcie przeznaczono na świetlicę, garaż i biura Gromadzkiej Rady Narodowej w Kanibrodzie. Gdy po kolejnej reformie administracyjnej Gromadzka Rada Narodowa została zlikwidowana pomieszczenia po niej przeznaczono na klubokawiarnię, którą z czasem zamieniono na Klub Rolnika.
W 50 rocznicę powstania jednostki za uzyskane z dobrowolnych składek społeczeństwa i członków straży fundusze zakupiono sztandar dla jednostki. W czynie społecznym wyremontowano obiekt, który po ponad 20 latach użytkowania wymagał naprawy.
W latach 2020 - 2021 budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Kanibrodzie wyremontowano. Remiza ma nowe pokrycie dachu, na którym zamontowano instalację fotowoltaiczną. Budynek ocieplono, wykonano nową elewację odnowiono salę i pomieszczenia gastronomiczne. Przy budynku wybudowano przydomową oczyszczalnię ścieków. Utwardzono parking przed budynkiem i postawiono nowe ogrodzenie.
W latach 2016 do 2021 funkcję prezesa pełnił Kazimierz Łukaszewicz, naczelnika Rafał Żółtowski, skarbnika Ireneusz Zwierzchowski, sekretarza Tomasz Zwierzchowski, gospodarza Krzysztof Łukaszewicz.
Dzisiaj w OSP w Kanibrodzie działa 28 druhów, w tym trzy druhenki. Prezesem jest Kazimierz Łukaszewicz (od 2021 roku), wiceprezesem Małgorzata Boroń, naczelnikiem i wiceprezesem Tomasz Zwierzchowski, skarbnikiem Ireneusz Zwierzchowski, sekretarzem Tomasz Żółtowłos, gospodarzem Wioletta Sobierajska. W skład komisji rewizyjnej wchodzą: Andrzej Sierakowski, Andrzej Matusiak, Eugeniusz Szymczak.
W szeregach jednostki są radni miejscy Andrzej Matusiak i Andrzej Sierakowski.
Tekst i fot. Jolanta Pijaczyńska
Straż pożarna w Kanibrodzie ma już 90 lat