Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Festyn Archeologiczny Wietrzychowice 2023. W wiosce neolitycznej

Organizacja festynów archeologicznych w pierwszą niedzielę września stała się już tradycją, a także formą promocji Parku Kulturowego Wietrzychowice, znajdującego się w gminie Izbica Kujawska na terenach Nadleśnictwa Koło. To właśnie na tych ziemiach, przeszło 5 tys. lat temu zaczęli osiedlać się pierwsi osadnicy tzw. kultury megalitycznej. Pozostały po nich grobowce kujawskie nazywane potocznie „Polskimi piramidami”. 

W niedzielę 3 września 2023 roku w na terenie Parku Kulturowym Wietrzychowice odbył się coroczny festyn archeologiczny. Gości witali organizatorzy: Jarosław Pałczyński – prezes Klubu Turystyki Rowerowej Horyzont z Izbicy Kujawskiej, Dariusz Zdzienicki – dyrektor Miejsko - Gminnego Centrum Kultury w Izbicy Kujawskiej, dr Piotr Papiernik – prezes Fundacji Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego oraz gospodarz gminy burmistrz Marek Dorabiała.  

Czas cofnął się w dawne wieki ukazując życie ludzi w wiosce neolitycznej zajmujących się rolnictwem i hodowlą zwierząt. Można było zobaczyć, jakimi narzędziami i przedmiotami posługiwano się życiu codziennym. Na większości zaaranżowanych stanowiskach archeologii można było spróbować swoich umiejętności np. lepienia glinianych naczyń, czy strzelania z łuku. Były stanowiska związane z myślistwem i łowiectwem, obróbki skór, wyrobu narzędzi z rogu, rybołówstwa, metalurgii miedzi, tkactwa, wypieku podpłomyków i wędzenia mięsa oraz wiele innych ciekawych ekspozycji.

Chętni mogli odbyć wycieczkę z przewodnikiem po parku. Jednym z oprowadzających i opowiadających historię tej ziemi był dr Piotr Papiernik – prezes Fundacji Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego. To właśnie prof. Konrad Jażdżewski w 1934 r. pierwszy dokonał odkrycia grobowców kujawskich. Są one najstarszymi zabytkami architektury w Polsce, powstały z wielkich głazów narzutowych i ogromnej ilości ziemi, tworzących kształt trójkąta równoramiennego, zbiegającego się w kierunku północy. Ich długość waha się od 40 do 125 metrów, a wysokość pierwotnie sięgała od 0,5 m od strony północnej do 4 metrów od strony południowej. Do dzisiaj w rezerwacie archeologicznym w Wietrzychowicach znajduje się pięć budowli megalitycznych. W celu ich ochrony w 2006 roku powołany został Park Kulturowy, do którego prowadzi oznakowana ścieżka, a o badaniach archeologicznych informują tablice informacyjne.   

Temu wszystkiemu towarzyszyła muzyka słowiańska w wykonaniu zespołów: „Kapela ze wsi Warszawa” - folkowy zespół założony w Warszawie w 1997 roku, „Dziwoludy” - wrocławski zespół grający muzykę inspirowaną średniowieczem oraz „Żniwa” - małżeństwo grające pagan folk z elementami muzyki dawnej i współczesnej.

Tradycyjnie KGW Świszewy, KGW Pasieczanki, KGW Notecianki z Mchówka i KGW Krowice rozstawiły swoje stoiska z pysznym swojskim jadłem. 

Organizacja festynu była możliwa dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego, samorząd Gminy Izbica Kujawska i  Fundację Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego. 

Jolanta Pijaczyńska 

Festyn Archeologiczny Wietrzychowice 2023

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video