Wyjątkowa parada dożynkowa w Chodczu
Kombajny, ciągniki, siewniki i inne maszyny rolnicze, te starsze i te nowoczesne nazywane "zielonym ferrari" jechały w dożynkowej paradzie w Chodczu. W powiecie włocławskim to jedyna taka parada, która zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem.
Dożynki rozpoczęła widowiskowa parada maszyn rolniczych. Chodeccy rolnicy tradycyjnie, od wielu lat prezentują swoje maszyny podczas święta plonów, i z roku na rok jest ich coraz więcej.
- W ubiegłym roku na ulicach miasta rolnicy z gminy Chodecz zaprezentowali 50 maszyn, w tym roku jest ich już 60 – mówi Jarosław Grabczyński, burmistrz Chodcza. – To jedyna taka okazja, aby ludzie z miasta z bliska mogli zobaczyć jak zmienia się sprzęt rolniczy. Prezentujemy maszyny sprzed kilkudziesięciu lat i te nowoczesne, znanych marek. Nowoczesna technika rolnicza znacznie ułatwia pracę.
Po mszy św. odprawionej przez ks. Grzegorza Szczepaniaka, proboszcza parafii św. Dominika w Chodczu barwny korowód przemaszerował do amfiteatru nad jeziorem Chodeckim, gdzie odbywała się uroczystość święta plonów. Starości przekazali chleb, a delegacje sołectw jedenaście misternie uplecionych wieńców i dary ziemi władzom samorządowym. Odebrali je burmistrzowi Jarosław Grabczyński, przewodnicząca rady miejskiej Anna Twardowska i wiceprzewodniczący rady miejskiej Błażej Krupa.
Starościną dożynek była Emilia Strębska ze wsi Strzygi – technik żywienia i gospodarstwa domowego. Od 2009 roku wspólnie z mężem Dawidem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 8,59 hektara. Głównymi uprawami są zboże i kukurydza. Małżeństwo ma dwoje dzieci: córkę Natalię i syna Filipa.
Starosta chodeckich dożynek to Tomasz Kaczmarek, także mieszkaniec wsi Strzygi. Posiada wykształcenie średnie rolnicze. Od 2008 roku wspólnie z żoną Agnieszką prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 50 hektarów. Uprawia zboże, rzepak, kukurydzę i facelię. Prowadzi także hodowlę bydła opasowego (40 sztuk). Jest ojcem trojga dzieci: Dominiki, Kamila i Piotra.
Kromkami chleba upieczonego z tegorocznego ziarna poczęstowano uczestników dożynek.
W chodeckim świecie plonów uczestniczyło wielu gości, byli wśród nich parlamentarzyści i samorządowcy szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. W okolicznościowych przemówieniach składano wszystkim rolnikom oraz pracującym przy zbiorach najlepsze życzenia i podziękowania za całoroczny trud.
Wspólną zabawę rozpoczął występ znanego w regionie zespołu „Echo Lubrańca”, który zdobył na ogólnopolskich i wojewódzkich festiwalach zespołów folklorystycznych wiele nagród. Kolejne występujące zespoły to chór z Klubu Seniora Jubilat z Włocławka, zespół Pieśni i Tańca Swojacy z Baruchowa oraz chór Mi Alegria pod kierunkiem Lidii Świątkowskiej.
Przy muzyce disco polo bawiono się z zespołem Skaner, którego liderem i wokalistą jest Robert Sasinowski. Później wystąpił tez kultowy zespół Universe. Występy zespołów bardzo podobały się licznie zgromadzonej publiczności.
Zwieńczenie imprezy plenerowej była dyskoteka pod gwiazdami, którą poprowadził DJ Deleś.
Wyjątkowa parada dożynkowa w Chodczu