Święto plonów w Kruszynie. Dziękowali za chleb, symbol sytości i dostatku
Dożynki to niezwykły czas dla rolników, dziękują za zebrane plony, ale też proszą o dalszą pomyślność. W gminie Włocławek gminno-parafialne dożynki odbyły się 20 sierpnia 2023 r. w Kruszynie. Wystąpili Patrycja Markowska i zespół After Party.
Dożynki w Kruszynie rozpoczęły się tradycyjnie uroczystą mszą św. dziękczynną za dar chleba i tegoroczne plony w kościele p.w. NMP Królowej Polski w Kruszynie. Stąd barwny korowód dożynkowy z wieńcami uplecionymi ze zbóż i kwiatów oraz darami ziemi wyruszył na teren tuż przy stadionie gminnym.
Starościną dożynek była Anita Kruszka, która od 2000 roku wraz z mężem Włodzimierzem prowadzi 50-hektarowe gospodarstwo rolne w Kruszynku specjalizujące się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Mają dwójkę dzieci, córkę Karolinę i syna Mikołaja. Prowadzone przez Kruszków gospodarstwo rolne w tym roku otrzymało II miejsce w etapie wojewódzkim XX Edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.
Starosta dożynek Artur Kruszka prowadzi wraz żoną Dominiką 32 hektarowe gospodarstwo rolne. Mają dwoje dzieci, córkę Alicję i syna Bartosza. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną. Uprawiają pszenicę, ziemniaki, kukurydzę i rzepak.
- Dożynki są najważniejszym świętem w roku, dlatego od lat pielęgnujemy te tradycje najlepiej jak potrafimy – mówi Magdalena Korpolak-Komorowska, wójt gminy Włocławek. - Niosą one ze sobą przesłanie, które wyraża wdzięczność za otrzymane plony oraz prośbę o kolejny rok owocnych zbiorów.
Wójt przedstawiła dokonania samorządu gminy, mówiła o środkach przeznaczanych na inwestycje, których w gminie z roku na rok przybywa.
Przewodniczący rady gminy Zbigniew Reniecki mówił o znaczeniu chleba w życiu człowieka i o bezpieczeństwie żywnościowy. Zaproszeni goście m.in. przedstawiciele samorządu województwa - członkowie zarządu Aneta Jędrzejewska, Sławomir Kopyść i radny Stanisław Pawlak oraz powiatu – starosta Roman Gołębiewski i radni Jadwiga Błaszkiewicz i Jacek Ledzion – podkreślali trud pracy rolnika i to, że nie jest on należycie doceniony.
Starości dożynek wręczyli wójt Magdalenie Korpolak-Komorowskiej chleb, a delegacje sołtysów, rad sołeckich i kół gospodyń wiejskich dary z tegorocznych plonów. Chlebem poczęstowano uczestników święta plonów.
Włodarze gminy na scenę zaprosili rolników Magdalenę i Leszka Jałoszyńskich, którzy w tegorocznym konkursie AGROLIGA 2023 na etapie wojewódzkim w kategorii gospodarstw rolnych otrzymali tytuł Mistrza, co oznacza, że będą reprezentować nasz region na szczeblu krajowym. Jałoszyńscy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 220 ha, z czego grunty własne stanowią 137 ha a dzierżawa obejmuje 83 ha. Głównym kierunkiem jest produkcja polowa. Gospodarstwo wyróżnia się przystosowaniem technicznym do wymogów UE i krajowych.
Część artystyczną święta plonów rozpoczęły występy zespołów działających w gminie Włocławek. Kolejno na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne „Kruszynioki” i Smólnik oraz Bąbel Gang, czyli grupa 6-latków z Oddziałów Przedszkolnych w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku prowadzona przez Karolinę Nowakowską oraz zespół Lauda.
Jednak dopiero koncerty Patrycji Markowskiej i zespołu After Party rozgrzały publiczność tłumnie skupioną przed sceną.
Święto plonów w Kruszynie zgromadziło nie tylko rolników i ich rodziny. Była to kolejna wielka impreza plenerowa z wieloma atrakcjami zorganizowana w gminie Włocławek, która przyciągnęła nie tylko mieszkańców tej gminy, ale także liczne rzesze z okolicznych gmin oraz włocławian.
Jolanta Pijaczyńska
Święto plonów w Kruszynie. Dziękowali za chleb, symbol sytości i dostatku