Dożynki w Lubieniu Kujawskim. Podzielili się chlebem i bawili
Korowód dożynkowy, dzielenie się chlebem, dobre kujawskie jedzenie przygotowane przez KGW, liczne stoiska gastronomiczne, atrakcje dla dzieci oraz koncerty - obchody święta plonów, w Lubieniu Kujawskim odbyły się 19 sierpnia. Wystąpiły zespoły Baciary, BoneyM of Sheila Bonnick, oraz Piękni i Młodzi.
Gminno-Parafialne dożynki w Lubieniu Kujawskim były pierwszymi w powiecie włocławskim. Rolnicy dziękowali za plony podczas mszy świętej, której przewodniczył ks. Leszek Buczkowski - proboszcz Parafii pw. św. Prokopa Męczennika w Kłóbce, a kazanie wygłosił ks. Dariusz Sieczkowski - proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim.
Później barwny korowód z wieńcami i darami z pól, ogrodów i pasiek przeszedł na boisko sportowe. Tu włodarze miasta dokonali oficjalnego otwarcia święta plonów i podzielili się chlebem upieczonym z tegorocznego ziarna ze wszystkimi uczestnikami tego, zakorzenionego w tradycji ludowej wydarzenia.
Gośćmi dożynek oprócz parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów: wojewódzkiego, Włocławka, powiatowego i gminnych była wyjątkowa grupa – to dzieci, które przyjechały z Ukrainy, z rejonu Ochtyrskiego i spędzały tydzień wakacji w Lubieniu Kujawskim.
- Święto plonów to święto ludzi, który na nie w pocie czoła pracowali - mówi Marek Wiliński, burmistrz Lubienia Kujawskiego. – Dzisiejszy dzień jest odpoczynkiem od pracy, zabawą, ale też podziękowaniem wszystkim tym, którzy nas żywią.
Gospodarze dożynek burmistrz Lubienia Kujawskiego Marek Wiliński, przewodniczący rady miejskiej Marek Małachowski, i ks. Dariusz Sieczkowski odebrali chleb od starostów dożynek, którym poczęstowano uczestników święta plonów.
Starości dożynek
Starościną dożynek była Katarzyna Zdanowska, sołtys wsi Narty. Wraz z mężem Adamem, teściami Wiesławą i Józefem oraz dwoma córkami Wiktorią i Lilianą kultywują tradycję rodzinną, prowadząc gospodarstwo rolne o pow. blisko 130 ha, położone w trzech gminach i dwóch województwach. Specjalizują się w produkcji roślinnej - kukurydzy, pszenicy, rzepaku) oraz hodowli bydła mlecznego.
Pani Katarzyna mimo licznych obowiązków związanych z prowadzeniem gospodarstwa i domu uwielbia spędzać swój wolny czas z rodziną szczególnie na wspólnych wyjazdach.
Rolę starosty dożynek pełnił Paweł Mila, rolnik ze wsi Gagowe Nowe, absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, magister na wydziale Ekonomiczno- Rolniczym. Wielokrotny laureat olimpiad wiedzy rolniczej. Pan Paweł pochodzi z wielodzietnej rodziny, która od lat kultywuje pracę na roli. Jest ojcem trójki dzieci, który nie wyobraża sobie życia nigdzie indziej niż na wsi. Tu rozwija się i pracuje w swoim gospodarstwie. Wraz z żoną od 17 lat prowadzi 50 ha gospodarstwo rolne, ukierunkowane na produkcje roślinną, w tym warzywa. Równolegle prowadzi działalność usługowo- handlową zajmującą się sprzedażą maszyn.
W części obrzędowej wystąpiły dzieci i młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim recytując wiersze i śpiewając piosenki: Julka Kostrzewska (absolwentka), Julka Orzechowska, Gabriela Jędrusiak, Paulina Ciesielska.
Koncerty i zabawa
Po części oficjalnej rozpoczął się urozmaicony, ciekawy program dedykowany rodzinom. Każdy, od najmłodszych po najstarszych mógł znaleźć coś dla siebie.
Koncerty rozpoczęły się od występu Orkiestry z Królikowa. Później publiczność bawił założony przez Andrzeja i Janusza Body podhalański zespół „Baciary” grający muzykę nie tylko na góralską nutę. Ciekawe połączenia popu, rocka, biesiady i trochę disco – porwały uczestników koncertu do tańca i wspólnego śpiewania.
Nie mniejszym aplauzem cieszyli się kolejni wykonawcy BoneyM of Sheila Bonnick, oraz zespół „Piękni i Młodzi”. Sheyla Bonnick to była czołowa wokalistka legendarnej grupy muzycznej Boney M. Jest Jamajką, która od 18 roku życia mieszka w Hanowerze. Natomiast „Piękni i młodzi" to grupa muzyczna tworząca muzykę disco polo, dance i euro disco – zdobywcy wielu złotych i platynowych płyt.
Na scenie wystąpiły też lubienianki Marlena Czyżewska i Alicja Deicka zwyciężczyni 24. odcinka „Szansy na Sukces”.
KRUS zorganizował konkurs ankietowy – „Bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym”. Panie z kół gospodyń wiejskich działających w gminie zapraszały na darmową grochówkę, potrawy z grilla i lokalne przysmaki. Dzieci miały do dyspozycji wesołe miasteczko pełne atrakcji oraz możliwość jazdy na kucykach. Powodzeniem u młodzieży cieszyła się strzelnica interaktywna. Wokół boiska rozstawiły się kramy handlowe i gastronomiczne oraz ogródki piwne.
Dożynkowa zabawa zakończyła się dyskoteką pod gwiazdami, której ton nadawał DJ Silver.
Warto dodać, że tuż przed dożynkami powstała lubieńska, niezwykle pomysłowa galeria Witaczy Dożynkowych przygotowanych przez sołectwa, która nie tylko wprowadziła mieszkańców i gości w klimat święta plonów, ale również upiększyła gminę.
Jolanta Pijaczyńska
Dożynki w Lubieniu Kujawskim - 2023. Podzielili się chlebem i bawili